Už je to tady. Velká firma masivně vyhazuje Čechy. Lidé letí přímo na dlažbu, nepomůže vůbec nic

Podle některých ekonomů bude rok 2024 tím, kdy Česká republika pozbude jedné z největších předností, jakou se v posledních letech mohla pyšnit. A to rekordně nízkou nezaměstnaností, která jí řadila na špičku celé Evropské unie. I ekonomové se divili, jak moc vlastně tato hodnota dokáže klesnout, když se předpokládalo, že přirozená míra nezaměstnanosti je někde kolem 5 %. To měli být lidé, kteří zkrátka nikdy pracovat nebudou.

Začíná to lítat

Ovšem v Česku klesla nezaměstnanost i pod tři procenta, byť teď pomalu, ale jistě stoupá. Stále to není nic zásadního, avšak panují obavy, že trend už se obrátil, a bude zkrátka jenom hůře. Tedy alespoň po nějaké středně dlouhé období, dejme tomu dalších deseti let.

Příklady už se ostatně samy od sebe objevují. Například největší zaměstnavatel v Česku, společnost Škoda Auto, již oznámila redukci pracovní síly, která by měla být řešena dominantně přirozenými obchody a omezením náborů, ale automobilka už nevylučuje ani určité propouštění.

Ještě větší rána potom postihla zaměstnance tradiční společnosti Laufen, která oznámila velké propouštění v jednom ze svých závodů. Ten se nachází ve Znojmě a ve hře je dokonce jeho kompletní zrušení. Zatím byl jen významně omezen, přičemž o práci přichází 250 zaměstnanců. Nejde přitom o nějaký strategický přesun jinam. Padnou rovnou na dlažbu a musí si hledat jiné zaměstnání.

Může to pomoci

Zajímavé jsou přitom důvody, které výrobce sanitární keramiky a koupelen uvádí. Jde zejména o pokles poptávky, což souvisí s útlumem ve stavebnictví v důsledku vysokých úrokových sazeb. Dále jsou zmiňovány vysoké ceny energií, což už je zvláštní argument, když ty teď poměrně rychle klesají. Firma však uvedla i další důvod, který si Česká republika rozhodně za rámeček nedá. Prý jde o tuzemskou legislativu, která podnikání vůbec nepřeje. Na rozdíl od okolních států, které se do svých zemí snaží firmy přilákat.

Čtěte také: V Česku se nevyplatí pracovat. Nezaměstnaní berou 40 tisíc za měsíc a nemusí hnout prstem, klidně celé roky

Ekonomové se obávají toho, že podobných případů bude přibývat. Ohroženy jsou právě podobně středně velké firmy, které v dnešní době mohou rychle přijít o odbyt. Na druhé straně by to však do určité míry neměl být problém a menší ochlazení pracovního trhu by Česku paradoxně mohlo pomoci. Nebude totiž tak velký tlak na mzdy a pracovníky získají ty firmy, které jsou konkurenceschopné a stále mají zakázky. Jen to nesmí přešvihnout určitou hranici, kdy by propouštět začali všichni.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments