Kominík prozradil své tajemství. Takhle vyčistíte komín i bez výlezu na střechu. Stačí spálit kýbl této věci

Mnoho lidí si klade otázku, jak efektivně a bezpečně vyčistit komín svého domu, aniž by museli vylézt na střechu. S narůstajícími cenami energií je tento úkol ještě důležitější, protože čistý komín znamená efektivnější vytápění. Navíc neprůchodný komín může způsobit požár nebo únik kouře do obytných prostor. Naštěstí je zde jednoduché řešení, o kterém se podělil kominík s letitou praxí.

Důležitost pravidelného čištění komínu

Každý vlastník nemovitosti by měl mít na paměti, že je klíčové pravidelně čistit a udržovat komín. Saze a nečistoty vytvářejí blokády, což někdy vede k požárům či úniku nebezpečných plynů. Pokud v domě topíte dřevem či uhlím, je doporučeno komín kontrolovat a čistit nejméně jednou za čtvrt roku. A i když můžete v průběhu roku provádět základní údržbu sami, jednou za čas využijte služeb profesionála.

Překvapivý pomocník v boji proti sazím

Zdá se to nepravděpodobné, ale jedním z nejefektivnějších způsobů, jak vyčistit komín, je použití slupek od brambor. Škrob, který se uvolňuje při spalování slupek, dokáže zjemnit a rozložit saze na stěnách komína. Toto čištění je nejen jednoduché, ale i rychlé. Pro optimální výsledek stačí přidávat slupky k hořícímu dřevu několik dní za sebou a pak tento postup opakovat každý měsíc.

Foto: Shutterstock

Ostatní metody údržby komínu

Kromě výše zmíněného triku s bramborovými slupkami existují i další metody, které můžete využít k udržování čistoty vašeho komínu. Někteří odborníci doporučují pravidelné spalování suchého, dobře vysušeného dřeva, což minimalizuje tvorbu sazí.

Dále je možné využít speciální chemické čisticí prostředky, které se přidávají do ohně a pomáhají rozkládat saze. Vždy je ale dobré pečlivě sledovat stav komínu a v případě potřeby neváhat s oslovením kominíka, který prověří jeho funkčnost a bezpečnost.

Foto: Shutterstock, zdroje: The Spruce, The Family Handyman

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
6 měsíců

Nic nového, naše babičky to dělaly běžně. A my to děláme už hodně dlouho.

Bennie
Bennie
6 měsíců

Jo škrob , dobrý nápad. Praktikoval ho můj děda a skoro jsme vyhořeli. Je to sice cca 18 let zpět, ale nedoporučuji, nechápu nad čím předtím přemýšlel 🤦🏻‍♀️

Last edited 6 měsíců by Bennie