Plynové kotle to mají nahnuté. Drahý plyn z nich dělá nevýhodnou záležitost

Dosud dominantní zdroj tepla pro domácnosti pravděpodobně již brzy skončí. Vlivem okolností se stávají plynové kotle, s nimiž se ještě před pár měsíci počítalo jako s dlouhodobým zdrojem, nechtěnou záležitostí, která už je na ústupu.

Dotace na koupi nového zařízení

Mohou za to pochopitelně absurdně vysoké ceny plynu, které z plynových kotlů činí nepoužitelné zařízení. Navíc je docela možné, že brzy již plyn vůbec nepoteče, a to ani ten drahý.

Je tedy nejvyšší čas, aby stát tuto záležitost začal řešit. Podle ministryně životního prostředí už se tak děje a připravuje se dotace na výměnu plynových kotlů. Pravděpodobně by to bylo za různé alternativy, zčásti jistě obnovitelné. Jako nejschůdnější náhrada plynového kotle se jeví tepelné čerpadlo, které však představuje velmi nákladnou investici.

Foto: Shutterstock

Sázka na plyn nevyšla

Česká republika už s Evropskou unií řeší příspěvek na výměnu plynových kotlů a je pravděpodobné, že získá souhlas. Jako první by přitom měly jít na řadu ty domácnosti, kde jejich plynové kotle již dosluhují. Tam to dává největší smysl, už jen proto, aby si dotyční nekupovali zbytečně nový plynový kotel.

Vzhledem k dotacím, které v minulých letech běžely, však má většina lidí už poměrně nové plynové zařízení. Finance, které byly vynaloženy na jejich pořízení, tak zřejmě zmizí bez toho, aby udělaly kýženou službu.

Aktuálně už lidé od topení plynem upouštějí sami, protože si ho jednoduše nemohou dovolit. Uchylují se však ke špinavějším palivům, jako je uhlí nebo dřevo, což není žádoucí.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jenky
Jenky
1 rok

Články tohoto typu píšou jen fanatici ( zelená úsporám) vše na elktřinu .Při dnešních cenách elektřiny je to jen oblbování lídí . TČ opravdu jen do pasivních domů. Spotřeba na RD vytápění a teplá voda je cca 20.000 kWh krát 10 kč a bude možná i víc za kWh a jste kde na 200 000 Kč když vemu tepelné čepadlo že bude mít 2,5 SCOP tak to dělá 8000 KWh x 10 Kč = 80.000 ,-Kč + Náklady na pořízení TČ 350. 000 Kč . A plyn když vemu 20000kWh x 4 Kč tak jsme kde na 80 .000 Kč… Číst vice »