Konečně mi někdo řekl, na co jsou ty nálepky na ovoci. Určují, jak moc je závadné, ale lidé to netuší

Nálepka na ovoci vám dokáže sdělit, zda se v ovoci či zelenině nachází pesticidy. Zjistěte, co znamenají nápisy na ovoci a zelenině a naučte se vybírat to, které je zatíženo chemikáliemi co možná nejméně. Poradíme vám, jak na to.

Zdravé ovoce

Po ovoci a zelenině sáhneme vždy s vědomím, že se jedná o zdravou alternativu pochutin a že tělu dodají vitamíny, minerály a potřebnou vlákninu. Někdy se ale nemusíme o ovoci a zelenině dozvědět vše potřebné, pokud si neumíme správně přečíst informace, které jsou zobrazeny na nálepkách umístěných přímo na daném kousku ovoce nebo zeleniny.

Kdo je umí číst, dozví se, jakým způsobem bylo ovoce vypěstováno, a to je klíčem ke zjištění, zda byly hnojeny pesticidy nebo jaké jiné chemikálie mohou obsahovat.

Foto: Shutterstock

Kód na nálepkách

Nálepky na ovoci mají kódová označení. Ty, které jsou složeny ze čtyř číslic a začínají trojkou nebo čtverkou, jsou kusy, které pocházejí z intenzivního zemědělství. Jinými slovy to znamená, že se pěstitel snaží získat maximální výnos a ovoce a zelenina byly s největší pravděpodobností ve vysoké míře hnojeny. S chutným ovocem budete požívat i pesticidy a jiné chemikálie.

Organismus bude mnohem méně zatěžovat ovoce a zelenina, které má na nálepce pětimístný kód. Prvním číslem je pak číslo devět. Můžete se spolehnout, že kus je pěstován přirozeným způsobem a během růstu nebyla hnojiva použita. Často se s takovými výpěstky setkáte u banánů.

Ovoce a zelenina s pětimístnými kódy, ale začínající číslem osm, jsou geneticky modifikovány.

Umývejte si ruce

Nemusíte se obávat, že byste u ovoce, které bylo hnojeno pesticidy, vystavili tělo zdravotnímu riziku. V drtivé většině případů je ošetřena pouze kůra ovoce. Pomáhá, když ovoce před oloupáním důkladně omyjete nebo po oloupání a před požitím samotné dužiny si důkladně umyjete ruce.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Helena
Helena
1 rok

Jaký kód je tady na obrázku začíná 9,ale má 8 čísel