Místo tablet jsem do myčky začala dávat hořčici. Neuvěříte, jak čisté mám od té doby nádobí

Myčka je plná, stačí ji zapnout. A vtom jste si uvědomili, že poslední tabletu jste spotřebovali včera a nové jste nekoupili? Co si teď počít? Všechno nádobí vyndat a umýt ho ručně nebo se dají tablety nějak nahradit?

Myčky nesnáší saponát

V žádném případě do myčky nedávejte běžný mycí prostředek. Leda byste si chtěli v kuchyni dopřát perličkovou koupel. Prostředek na ruční mytí je totiž vyroben tak, aby vytvořil co nejvíce pěny, zatímco tablety do myčky nepění vůbec. Stejně tak se vyvarujte použití šamponu, tělového mýdla nebo prášku na praní.

Pomůže soda, hořčice nebo ocet

Pokud nemůžete čekat, naplňte dávkovač ze ¾ jedlou sodou a přidejte 2 – 3 kapky mycího prostředku. Rozhodně ne víc, abyste nemuseli vytírat bublinky z podlahy po zbytek dne. Pokud máte, přidejte k této směsi i hořčičný prášek. Pak už jen spusťte myčku.

Soda je jemný desinfekční a čisticí prostředek, ale přitom dostatečně abrazivní, aby odstranila z nádobí i přilepené zbytky jídel. Pokud byste ji používali pravidelně, po čase byste zaznamenali na vašich sklenicích jemné škrábance. Jinak je to ale nejlevnější a nejjednodušší varianta, jak umýt nádobí.

Foto: Shutterstock

Nemáte-li sodu, nahradí ji ½ šálku octa postavený mezi špinavým nádobím na horním stojanu myčky. Sice to není dokonalé řešení, ale je lepší, než nechat nádobí v myčce zasmrádnout. Ocet ale použijte jen opravdu v případě nejvyšší nouze. Při častém používání by vám mohl zničit těsnění kolem dvířek myčky.

Pomoci může i citronová šťáva. Citron vymačkejte a přeceďte, abyste po usušení neseškrábávali z nádobí nalepenou dužinu. Stejně jako v případě octa postačí i ½ šálku šťávy z citronu umístit na horní polici myčky.

Vyrobte si vlastní směs

Aby vás podobné případy nouze už nikdy nezaskočily, vyrobte si svou vlastní směs. Dohromady bude silnější a účinnější, než její jednotlivé části. Smíchejte 1 šálek boraxu, 1 šálek prací sody, ½ šálku práškové kyseliny citronové a 1/2  šálku soli. Vše pořádně promíchejte a uložte do vzduchotěsné plastové nebo skleněné nádoby. V případě potřeby postačí 1 lžíce směsi na jednu náplň myčky. Toto množství vám vystačí na 10 – 12 mycích programů.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments