Koronavirus vyřeší pouze stádní imunita, obává se část expertů

Loading...

Když nový původce nemoci z rodiny koronavirů přeskočil na lidskou rasu, sám se s trochou nadsázky musel podivit, jak příhodné podmínky pro své šíření našel. Nemohly pro něj být lepší. Žádný člověk totiž nebyl schopen se viru bránit, mohl se netušen prohánět po ulicích, v dopravě i restauracích a pokaždé našel dostatek hostitelů. Nikdo totiž nebyl imunní.

Situace se ale poměrně rychle mění. Čím více lidí Sars-CoV-2 infikuje, tím se zároveň zmenšuje pole jeho působnosti. Imunitní systém stále většího množství lidí se s ním bude umět okamžitě a efektivně vypořádat. Pravděpodobně tak znovu neonemocní nebo alespoň ne tak rychle a nebudou virus dále roznášet. Přinejmenším v tento vývoj doufají vědci.

Jednoduchá matematika

Jednoduše řečeno, koronavirus bude čím dál tím více přeskakovat na lidi, jejichž imunitní systém ho okamžitě zlikviduje. V určité fázi pak virus nenajde dostatek obětí, které by mohl infikovat.

Podle odhadů předních světových odborníků může tento stav nastat ve chvíli, kdy bude 50 až 70 % populace imunní, tedy se předtím virem nakazí. Tato čísla se opírají o zjištění, že každý nakažený přenese koronavirus v průměru na dva až tři další lidi. Pokud ale budou dva ze tří lidí v jeho okolí imunní, dostane se virus do slepé uličky. Bude to začátek jeho konce. Tento fenomén se nazývá kolektivní nebo také stádní imunita. Vlastně nejde o nic jiného než o biologický vývoj.

V současné krizi se ale z čistě epidemiologické otázky stává politikum. Některé státy se totiž v boji s koronavirem rozhodly vsadit právě na kolektivní imunitu. Neznamená to nic jiného, než že se viru v určitých oblastech nebudou klást žádné překážky v šíření. Hlavní nizozemský virolog Jaap van Dissel se vyjádřil jasně: “Naším cílem je nechat virus kontrolovaně šířit mezi obyvatelstvem, které s ním bude mít jen malé problémy.” Hlavní vědecký poradce britského premiéra Patrick Vallace se nechal slyšet, že jeho země “potřebuje vybudovat stádní imunitu“.

Vysoce problematický experiment

Většina pozorovatelů v tom vidí přehlednou strategii. Lidé s nízkým rizikem těžkého průběhu nemoci Covid-19 by ji měli co možná nejrychleji prodělat a stát se tak imunními a tím i “bezpečnými” pro své okolí. V tomto čase pak bude chráněna nejohroženější skupina obyvatel, a to senioři nad 80 let, kteří by například v britském pojetí měli zůstat 4 měsíce v karanténě, což je samo o sobě obtížně představitelné.

Tento přístup má také atraktivní vedlejší produkt: poměrně málo zasaženou ekonomiku. Běžný život by totiž pokračoval dále, pouze s vyloučením nejstarší části obyvatelstva.

Jak ve Velké Británii, tak v Nizozemsku nicméně tyto plány narazily na velkou kritiku, a to zejména poté, co se do světa dostaly děsivé záběry z italských nemocnic, které jsou zoufale přetížené a nápor pacientů jednoduše nezvládají. Takové obrázky si ve své zemi nemůže dovolit žádný politik. V obou zemích tak byla zavedena alespoň střední opatření a z kolektivní imunity se stal vedlejší cíl.

Rozporuplné reakce z vědecké obce

Hlasitě se ozvali také vědci, kterým se myšlenka kolektivní imunity ve spojení s novým typem koronaviru příliš nezdála. Podle nich stále není jisté, zda po prodělaném Covidu-19 tělo získá imunitu. Také řada odborníků poukazovala na to, že pokud se viru otevřou stavidla, přílivová vlna zbourá zdravotní systém, který pak nebude schopen řešit ani jiné případy.

Na druhé straně ale zaznívají hlasy, že na kolektivní imunitě přeci jen něco je, a pokud nebude v dohledné době vyvinut spolehlivý lék, bude nás muset zachránit právě ona. Všechna aktuální karanténní opatření totiž koronavirus pouze brzdí. Jednou ale budou muset skončit, pokud nechceme zažít kolaps světového hospodářského systému. Pakliže proti němu lidé nebudou imunní, znamená to, že se epidemie rozjede na novo o pár týdnů či měsíců později.

Střední cesta

Většina států se tak dříve či později bude muset vydat střední cestou. Současná přísná nařízení je možné využít k vyztužení zdravotního systému. Například k zajištění dostatečného množství ochranných pomůcek a především ventilátorů, které potřebují lidé s nejtěžším průběhem nemoci. Pak bude možné opatření trochu zmírnit a korigovat zatížení zdravotníků. Získání imunity tak bude silně kontrolované s cílem maximálně zamezit ztrátám na životech.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

18
Komentujte

avatar
8 Komentářová vlákna
10 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
11 Autoři komentářů
dagmarMartinVladimírvlastimilLuboš Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Martin
Host
Martin

Nemohu si pomoci ale napada mne jedna konspiracni teorie, s kterou by se mohli zabyvat i zpravodajske sluzby… Po zhlednuti tohoto clanku https://video.aktualne.cz/dvtv/imunolog-neni-vylouceno-ze-koronavir-unikl-z-laboratori-v-ci/r~5dff5826704011ea9d74ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu Co kdyz je vsechno jinak?? Co kdyz se jedna o pokus Cinanu za jak dlouho lze znicit konkurencni ekonomiky a nakazit svet. V dalsi valce si umim predstavit, ze biologicke zbrane budou hrat prim. Nac si nicit zdroje a jine hodnoty jako pamatky reality atd. ?? Virus jako takovy v mrtve zone zemre sam a prijdeme k hotovemu.. Uz ted jsme Cinane predbehli ekonomiku USA a to ze nyni se jiz s virusem vyrovnali a rozjetou normalni… Číst vice »

Olga
Host
Olga

A co když je to ještě jinak? To ,co říkáte, dává smysl. Ale není to až moc okaté, že zrovna ve městě, kde je laboratoř na výzkum SARSu, se objeví virus podobný SARSu? Proč by to Čínani nevyhodili do jiného města, kde laboratoř není, aby to nevzbudilo podezření. Co když to někdo jiný schválně hodil do Wu-chanu, aby to vypadalo, že to tam uniklo. Vzpomeňme na masakr v Katyni, kdo z něj byl nařčen a kdo ho opravdu provedl. Zastírací manévry. Jsou lidé, kteří přemýšlejí úplně jinak než většina z nás. Nynější situace Číně nahraje. Ale co kdyby se západní… Číst vice »

Vladimír
Host
Vladimír

Tady se ukazuje, kdo si prostě neumí odepřít hříchy, potřebujete hodně lézt po obchodech, vydělávat prachy a strkat je vládě, že? Ano jistěže se odborníci nad tímhle zamýšlejí, protože vlády všude jsou nenažranci a když je někdo chce připravit o koryto tak dělají vše napůl nebo nic neřeší, viz.Británie a Německo, USA. Přitom by stačilo kdyby byli normálně ohleduplní a nemysleli v první řadě na prachy a opravdu se konečně ZEM na pár měsíců zastavila, bylo by po všem! Ale na to nikdo nemá koule, tohle je jen zbabělej postup jak opět nedělat nic. Amíci ti umí natočit akorát filmy… Číst vice »

Olga
Host
Olga

Mýlíte se. To, co nikdo nechce vidět je naše smrtelnost. Tato epidemie nám ji připomněla a mnozí jsou teprve teď zděšení. A podle mého názoru, který jistě neuznáváte, jsou to právě ti vyžírkové navyklí na onen konzum. Zároveň nejsou ochotni vyhledávat fakta a dívat se na ně s nadhledem, proto jsou lehce zmanipulovatelní. Nedivím se, když už několik týdnů jsme masírováni ve dne v noci, v televizi, v rádiu, na webu atd. zprávami o počtu nakažených a mrtvých. Když každoročně přijde chřipková epidemie, slyšíme pouze zprávy o tom, že přichází, že vrcholí a že ustupuje. Občas nakonec někdo zmíní, kolik… Číst vice »

vlastimil
Host
vlastimil

Lidská sobecká zhýčkaná civilizace,která už neví co roupama dostává od přírody nakládačku………….žádný strom neroste do nebe.

Jan
Host

Je zajímavé, že když to navrhovali na začátku epidemie Britové, tak je ostatní považovali pomalu za mezinárodní zločince. Jsem si jistej, že je to jediná možnost, jak to definitivně vyřešit. Bude víc viditelných ztrát, které v konečném důsledku budou podstatně nižší nežli způsobí tato postupná agonie a ekonomická sebevražda. A přijdou v budoucnu možná další “chuťovky”. Jsem zvědav, jestli se dnešní rádobyvůdci poučí.

Pepa
Host
Pepa

Stádní imunita získaná tím, že prostě nechám lidi nakazit je blbost. Žádné kontrolovatelné šíření neexistuje, není možné je to prostě nesmysl. Jak je navíc řečeno, není vůbec jisté, že si imunitu vybudujeme, stejně jako u chřipky, kdy si taky po prodělané chřipce imunitu na na ní nevybudujeme a pokud ano, tak na velmi krátkou dobu. To je mimochodem důvod, proč očkování proti chřipce není zrovna účinné. Taky to bohužel znamená, že účinná vakcína proti Covid-19 nemusí nikdy přijít. Co je potřeba a je totální prioritou je najít učinný lék, který bude schopen nemoc skutečně léčit. Do té doby je potřeba… Číst vice »

zdenál
Host
zdenál

zatím chlastám tonik-chinin

zdenál
Host
zdenál

řizená infikace-všichni, ale pomalu

Olga
Host
Olga

Aleluja! Konečně někdo napsal něco smysluplného, nehysterického. Bohužel to asi brzo schytá od zbývajících 90% panikářů, kteří už se vidí na krchově. Nevím, kolik z nich si doopravdy položilo otázku: Jak dlouho může naše země, potažmo celá Evropa vydržet zastavená? A kolik lidí si na ni realisticky a se selským rozumem odpovědělo. Dlouho to vydržet nelze. Má smysl snažit se maximálně odizolovat ohrožené skupiny – staré a nemocné. Ať jim vozí zdarma nákupy, obědy, povídají si s nimi společníci po telefonu apod. V mladé populaci by se měl virus nechat vybít, přesně jak naznačuje tento článek. Jinak si virus počká,… Číst vice »

Jax
Host
Jax

V době kdy na příkladu Itálie* , Španělska, … jasně vidíme, jak to vypadá, když se virus zavčas a intenzivně “nebrzdí”, je nějaké kvokání o panikářích naprosto mimo mísu. Vždy platilo a v medicíně obvzlášť: Kdo je připraven, není překvapen. (Což se například panu ministrovi a bývalé hlavní hygieničce s ochrannými pomůckami zrovna nepovedlo.) Obrovské ekonomické ztráty budou, ikdyby se koronavirus ČR zcela vyhnul, to je daň za globalizovaný svět, není odbyt, nejsou dodávky surovin a součástek pro výrobu ze zahraničí, etc. Např. sklárny Moser měly velké ztráty už v době kdy byl COVID pouze v Asii, protože tam mají… Číst vice »

Jan
Host

Hele chytráku, a není náhodou dobrá doba na to, aby se zatočilo s celou tou nechutnou globalizací ? Není tohle, to nejdůležitější poselství ?

Jax
Host
Jax

Hmmm, nahoře plkáte cosi o ekonomické sebevraždě a té Vaší nechutné globalizace se chcete zbavit jak? Zbavit se jí jistě můžeme, ale to by jsme museli přistoupit na na zcela jinou životní úroveň, na což nepřistoupí ani 10% lidí téhle země (zamyslete se nad tím co všechno se dováží nebo je na dovozu závislé). Výkřiky do tmy nejsou k ničemu. A propos k té GB – když je to tak dobrej nápad, ta stádní imunita, tak proč z toho tak rychle vycouvali? Jen tak mimochodem SARS-CoV-2 je obalený virus stejně jako chřipka, oba jsou náchylné k mutaci. A jak víme… Číst vice »

vlastimil
Host

Existuje tak jeden zásadní rozdíl mezi zapisováním statistiky v Itálii a Německu. Italové totiž do statistiky uvádějí posmrtně všechny, u kterých se koronavirus v těle objevil, i když byli pacienti polymorbidní (trpěli větším počtem chorob). Podle Waltera Ricciardiho, poradce italského ministra zdravotnictví, bylo pouze 12 % všech úmrtí možné přímo přičíst infekci COVID-19, zatímco zbývajících 88 % pacientů mělo jiné zdravotní komplikace.

Jax
Host
Jax

Pane Vlastimile, takže se italské, španělské, pomalu švýcarské… zdravotnictví hroutí ze špatně zapsané statistiky? Ty márnice, které jindy stačí a nyní ne, nejsou přeplněné vinou COVIDu, ale špatné statistiky?!
Panika není k ničemu, ale strkání hlavy do písku rovněž ne.

Jan
Host

Pane HALELUJA. Patřím k vaším deseti procentum.

Luboš
Host
Luboš

Ale vždyť není vše zastaveno. Vyrábí a prodává se jídlo, teče voda, funguje elektřina, sítě a řada dalších věcí. Já rozhodně nepanikařím z toho že mám být pár týdnů doma. Chápu, že řada lidí má finanční potíže, ale vůbec nelituji někoho kdo žil finančně nadoraz, ale utrácel nad poměry a dopřával si globálního cestování a že takových znám. Zajímalo by mne jestli také uznají svoji chybu

dagmar
Host
dagmar

Neviem o com sa tu bavite ze je vam jedno ze ela ludi ide vo financiach na doraz a ze ich nelitujete? Asi nepatrite k ludom co cele roky robia pracu za minimalnu mzdu a nemaju sancu nieco odlozit na horsie casy a ze ich u nas je 150 000 co neni malo skuste v dnesnej dobe pracovat na tri smeny za 14000 netto a chcela by som potom vidiet tu financnu rezervu ked neni ani na obvykle vydaje a neda sa povedat ze by sme v tych montovnach nemakali nadoraz mna z jednej vyhodili lebo som tam pracovala dva… Číst vice »