Kosi a další ptáci ohrožují úrodu. Vezměte PET láhev a skoncujte s nimi jednou provždy

Na mravence a slimáky už jste si jistě pořídili účinnou ochranu úrody. Jak se ale postarat o to, aby si na vašich krásných plodech nepochutnávali ptáci? Ukážeme vám, jak odradit ptáky od vašich záhonů, kde největším lákadlem jsou jahody.

Osvědčené plašiče

Ptáci si s oblibou smlsnou na jakémkoliv sladkém ovoci. Milují borůvky, jahody, třešně, rybíz nebo angrešt. Trnem v oku jsou zejména vinařům a sadařům. Po celá staletí se snaží lidé vynalézt účinný způsob, jak ptáky od úrody odlákat. Od strašáků v poli, zavěšených CD, alobalových fáborků, větrníků, zvuků dravců až po nahrávky střelby.

Ochranná síť pro jahody

Kdo má velký záhon jahod, určitě by měl uvažovat o pořízení ochranné sítě. Jahody rostou v konstrukci připomínající pařeniště, ale namísto víka je instalována ochranná síť. Ochranou síť můžete instalovat na všechny druhy záhonů včetně těch vyvýšených. Ochranou síť do rámu si můžete instalovat sami, jedná se o jednoduchou kutilskou práci. Potěší vás i cena ochranných sítí, jsou dostupné za pár drobných.

Foto: Shutterstock

PET láhve jako účinný plašič

Nemusíte mít obavu, nechystáme se vám poradit nějaký důmyslný lapač ptáků, který by je uvěznil podobně jako vosy. Z PET láhve budete potřebovat jen uzávěr.

Nasbírejte si několik vršků, které mají červenou barvu a podobnou velikost jako jahoda. Vršky následně umístěte na listy jahod. Umisťujte je nahoru tak, aby skutečná jahoda zůstala pod vrškem. Ptáci budou cílit na vršek a po krátkém čase zjistí, že se nejedná o slaďounký plod, ale o nepoživatelný plast. Brzy se naučí, že hladové nájezdy na váš záhon s sebou nesou více neúspěchů než sladkých odměn a budou hledat dobroty jinde.

Alternativou je pěstování jahod v květináčích a jejich umístění za okna, kam ptáci ani škůdci nemají přístup.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Máme dvě kočky a ptáci se odváží jenom na třešně…