Kouzelné bylinky pěstuje každý druhý Čech. Jak je zpracovat, aby zachovaly svou moc?

Bylinky má na své zahrádce každý druhý Čech. Jedná se o nenáročné rostlinky, které mají léčivé účinky, proč je tedy nepěstovat? V současné době si je lidé začali sázet do květináčů, jimiž ozdobí svou kuchyni. Nikdy tak na bylinky při vaření nezapomenou. Bylinky však nepatří jenom do pokrmů, ale můžeme je zpracovat i jinak, přesto v nich bude zachována jejich kouzelná moc.

O bylinkách každý ví, že jsou skvělým pomocníkem na neduhy. Pomáhají při nemocech a ulevují od bolesti. Málokdo však ví všechny způsoby, jak čerpat či využívat jejich léčebné účinky. Nejčastěji si z bylinek vaříme čaj, což je nejznámější zpracování léčivých rostlinek. Bylinky však lze zpracovat i jinak. Jak?

Bylinkové obklady proti mnohým onemocněním

Bylinkové obklady se zpravidla přikládají na postižené oblasti. Je velice snadné je připravit; existují konkrétně dva způsoby, jak na ně. Nejčastěji se dělají horké bylinkové obklady, kdy se vezme kořen nebo listy bylinky, v hrnci se zalijí horkou vodou a přivedou se k varu. Dalším způsobem, jak udělat účinný bylinkový obklad, je, když si vezmeme listy nebo případně kořeny bylinky, které nakrájíme na jemno a připravíme si z nich něco jako pyré. Tomuto obkladu se říká obklad ze syrových surovin.

Bylinkové odvary proti neduhům

Jaký je rozdíl mezi bylinkovým čajem a bylinkovým odvarem? V případě odvaru se bylinky nechají v horké vodě naložené o něco déle, než jak je tomu u čaje.

Bylinné sirupy jsou lepší alternativou sirupů z obchodů

Velkým trendem jsou v současné době bylinné sirupy. Jejich výhodou je stabilita, také vydrží mnohem déle než bylinkové odvary, i když právě odvar je základem sirupu.

Bylinkové masti pro bolavé rány

Už od pradávna se z bylinek dělají mastičky. Většinou se připravují na oleji.

Bylinková pára zvlhčuje vzduch a má terapeutické účinky

Už jste někdy zkoušeli zvlhčit vzduch pomocí bylinkové páry? Stačí do konvice s vodou dát bylinky a vytvořit tak páru, která má terapeutické účinky. Pára se doporučuje lidem, kteří trpí na záchvaty.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.