Kožní výrůstek už vás trápit nebude. Udělejte doma tohle a okamžitě sám upadne

Kožní výrůstek neboli fibrom, je beningní (nezhoubný) nádor pojivové tkáně. Může se objevit kdekoliv na těle. Obvykle se vyskytuje v místech častého tření, tedy v podpaží, pod prsy, v rozkroku, na očních víčkách i v oblasti krku. Výjimkou není ani okolí úst a dutina ústní.

Pakliže fibrom člověku nikterak nepřekáží, není nutné jeho odstranění. Jedná se o neškodný výrůstek, který však může být nepříjemný z hlediska estetického.

Velikost bývá zhruba do 2 centimetrů. Naroste do určité velikosti a následně svou velikost nemění. Často bývá převislého charakteru. Nejde o přenosné onemocnění, a proto se nemusíte obávat, že byste ho předali dále.

Diagnóza

Zda jde o fibrom vám s určitostí řekne kožní lékař / dermatolog. Tento může k vyšetření využít dermatoskop, což je přístrojová lupa. Pakliže se skutečně jedná o fibrom, lze jej odstranit pomocí laseru, dusíku nebo chirurgicky. Lékař vždy s ohledem na druh fibromu doporučí způsob odstranění.

Chcete-li se pokusit odstranit fibrom sami, zkuste využít některý z níže uvedených způsobů.

Foto: Shutterstock

Jak odstranit fibrom

V lékárnách je dostupné větší množství preparátů, které vám kožní výrůstky pomohou odstranit. Nicméně levnější variantou je prosté odstřižení kožního výrůstku s dezinfekcí kůže. Pokud se rozhodnete fibrom odstřihnout, použijte k tomu řádně desinfikované a ostré nůžky a mějte po ruce připravený čtverečkový tampon s desinfekcí. Jakmile fibrom odstřihnete, ošetřete místo tamponem a zalepte. Tato možnost odstranění je vhodná u malých fibromů, protože jinak hrozí riziko většího krvácení.

Pro odstranění můžete také vyzkoušet potírání čerstvou šťávou vymačkanou z listu aloe vera. Fibrom byste měli potírat několikrát denně a můžete ho po nanesení šťávy zalepit náplastí.

Případně se nabízí možnost odstranění pomocí jablečného octa, kdy je postup stejný jako výše u listu z aloe. Pozor ale na reakci okolní kůže, která může jevit známky podráždění.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments