Krevní sraženiny mohou přivodit zástavu srdce nebo mrtvici. Rozpoznejte je, dokud se dají ještě řešit

V přirozené podobě je krev tekutá, proudí tělem a roznáší potřebný kyslík do všech orgánů. Má ovšem také schopnost se srazit, která je pro člověka stejně tak důležitá.

Obě formy by měly být v rovnováze, ale často se stává, že se v krvi tvoří nadměrné sraženiny, které pak zdraví člověka ohrožují. Jakmile se krevní sraženina vytvoří, je zbytkem krve nesena do dalších orgánů, kde může působit zdravotní obtíže. Pacientovi tak dokáže zastavit i srdce.

Nebezpečná léčba

Krevní sraženiny vznikají z mnoha důvodů, které nemůžeme snadno ovlivnit. Jde například o genetiku. Pokud máte v rodině dispozice právě k tomuto zdravotnímu problému, pečlivě prohlížejte každý příbalový leták léků a informujte o této skutečnosti každého lékaře, který vám léky předepisuje. Dokonce i obyčejná hormonální antikoncepce totiž zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.

Poznejte příznaky včas

Když je kůže vystavena tlaku nebo změnám teploty, je přirozené, že se zabarví do červena. Otok a zarudnutí může způsobit také klíště nebo bodavý hmyz. Když se ale na vašem těle objeví zarudnutí bez zjevné příčiny, nenechávejte ho jen tak. Raději nechte svého lékaře, aby vás prohlédnul a určil důvod otoku a zčervenání. Krevní sraženina totiž může vyvolávat přesně takové nenápadné příznaky chvíli před tím, než se dostane do orgánu, kde může mít mnohem horší následky.

Bolestivé místo na těle

Společně se zarudlým místem doprovází tuto oblast také bolest. Mnoho pacientů jí podcení, jelikož místo na těle vyhodnotí například jako začínající modřinu. Jestliže jste se do této části neudeřili a přesto vás dlouhodobě bolí, otéká a stále je červená, neváhejte se o svém zdravotním stavu s lékařem poradit.

Teplo a sevření

Při běžném oběhu se sraženina může usadit na různých místech. Zatímco v končetinách dokáže vyvolat výše zmíněné obtíže nebo jen pouhé zahřátí místa, v plicích se chová mnohem agresivněji. Pacient začne vykašlávat krev nebo se dusit. Neobvyklý pocit těžkosti na hrudi, zhoršené dýchání a nevolnost jsou příznaky, které mohou značit, že sraženina doputovala až do srdce. V takové chvíli na nic nečekejte a volejte pohotovost.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments