Překonat Covid-19 se vším všudy je těžší, než se zdá, varují lékaři. Zvláštní příznak může přetrvávat měsíce, možná i roky

Mohlo by se zdát, že překonání koronaviru je velkou výhrou. Člověk získává imunitu a nemusí už se nadále tolik obávat, že znovu ochoří. To však platí pouze za předpokladu, že se mu nad Covidem-19 podaří zvítězit bez dlouhodobých následků. Ty jsou přitom poměrně časté. Jde především o dlouhodobou únavu, deprese nebo dušnost. Lékaři však stále častěji vidí vyléčené pacienty, kteří mají problémy s čichem. A nejsou to ty typické problémy spojené s jeho ztrátou, ale to, že cítí zvláštní pachy připomínající třeba ryby nebo moč.

Na problém upozornil lékař ORL, Nirmal Kumar, který ho popsal pro anglický deník Metro. Podle něj se jedná o takzvanou parosmii. Jde o stav, který se objevuje zejména u mladších pacientů a nakažených zdravotníků. Zmíněný lékař byl mimochodem jedním z prvních, kdo v březnu minulého roku u covidových pacientů rozpoznali anosmii, tedy ztrátu čichu. V případě parosmie jde ale o něco jiného a ve svých důsledcích podstatně horšího.

Tři čtvrtě roku po vyléčení necítí správně

Viděl jsem dva pacienty s parosmií. Jeden říkal, že cítí pach ryb a druhý něco jako spáleninu, přestože v okolí není žádný dým. Oba tito pacienti jsou zdravotníci a domníváme se proto, že zvýšený výskyt tohoto problému je právě u zdravotníků a mladých lidí,” uvedl Nirmal Kumar.

Parosmie je velmi nepříjemným stavem, který působí na nervy v oblasti nosu. Své trápení s ním popsal například 24letý bankéř Daniel Saveski. Ten v březnu v důsledku koronaviru ztratil na dva týdny čich a chuť. Po překonání nemoci se domníval, že je po všem a že bude mít klid. Jenže to se nestalo. Od té doby ho trápí právě parosmie. Říká, že silně zapáchající věci ho jakoby pálí v nose a cítí je ve formě spáleného toustu. “Kvůli tomu si méně užívám jídlo a je docela depresivní, když určitá jídla necítíte správně,” řekl Daniel Saveski pro Sky News.

Kávu už nemůže pozřít, smrdí jako benzín

Lynn Corbettová se v den svých 52. narozenin probudila bez jakéhokoliv čichu a chuti. Psal se rovněž březen a Lynn onemocněla koronavirem. Nic necítila celé tři měsíce. “Cítila jsem se, jako bych klidně mohla kousnout do syrové cibule a nic by to se mnou neudělalo.” Když se jí čich konečně vrátil, zjistila, že to není ono. “Nic nevonělo jakby mělo. Většina věcí nechutně smrděla. Ten nepříjemně nasládlý zápach je těžké popsat, protože jsem se s ním dříve nikdy nesetkala,” uvedla Lynn Corbettová. Zatímco před svou nemocí byla doslova závislá na kávě, nyní se jí nemůže ani dotknout, protože pro ní voní nesnesitelně, jako třeba benzín. Další pacienti potýkající se s parosmií potom některé věci cítí jakoby to byla moč.

Vzhledem k tomu, že parosmie trápí pacienty i více než půl roku poté, co se vyléčili z Covidu-19, začínají mít lékaři pochybnosti o tom, zda jde o zcela vratný stav. Aktuálně pro nešťastné lidi nemají příliš mnoho řešení. Doporučují jim čich trénovat, například tím, že budou přičichávat k různým vonným olejům, a to každý den.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments