Které cviky pomáhají při inkontinenci?

Inkontinence je velmi choulostivé téma. Přestože trápí velký počet osob jen malé procento z nich vyhledá pomoc. Je to velká škoda. Správnou diagnózou je možné problém vyřešit. Vyměňte inkontinenční pomůcky za radu lékaře a vhodné cviky. Je brzy na to, abyste jen žili s inkontinencí. Změňte to!

Stresová a urgentní inkontinence

Podle druhu inkontinence je možné nastavit správný typ léčby. Problém se velmi rychle zmírní, a dokonce se ho můžete úplně zbavit. Stresovou inkontinencí trpí velká část žen zejména po porodu. Projevuje se menším únikem moči při zakašlání, sportovních aktivitách, smíchu, kýchnutí nebo zvednutí břemene. Urgentní inkontinence je ta, kdy vás náhle přepadne nutnost si odskočit a máte pocit, že na toaletu nestihnete doběhnout. Vyšetření provádí praktický lékař nebo urolog, gynekolog či urogynekolog.

Populární Kegelovy cviky

Cviky, které posilují pánevní dno pomáhají vyřešit nejen problémy se stresovou inkontinencí. Velmi brzy zjistíte, že se vám příjemně mění prožitky při intimním aktu. Cvičení je vhodné při poklesu pánevních orgánů u žen, při poranění pánevního dna během porodu, při problémech s bederní páteří, po gynekologických operacích. U mužů po operacích prostaty nebo pro zlepšení v sexuální oblasti. Kegelovy cviky znamenají pravidelné a opakované stahy konečníku a pochvy. Pro začátečníky je vhodnou pomůckou zastavování proudu moči na toaletě. Jakmile poznáte, jak svaly správně zatnout, opakujte cvičení kdykoliv během dne. Výhodou je, že se dá provádět kdekoliv a není nijak namáhavé. Stažené svalstvo se snažte udržet jednu až sedm vteřin a následně uvolněte. Cvik byste měli opakovat 80 až 300krát za den.

Nejen Kegelovy cviky

Na posílení můžete vyzkoušet i jiné cviky. Ty však provádějte v pohodlí domova. Doma cvičte s karimatkou, naučit se můžete ale i cviky na gymnastickém míči, na židli nebo se židlí.

Lehněte si na bok a opřete se o předloktí. Loket je pod ramenem. Vtahujte břišní svaly k páteři a zvedejte hýždě nad podložku. Několik vteřin zůstaňte nahoře a poté spusťte boky zpět na podložku. Provádějte na každé straně alespoň šestkrát.

Klekněte si na kolena tak, aby byla rozevřená, ale palce u nohou se budou dotýkat. Skloňte hruď a čelo si opřete o složené paže. Napínejte svaly pánevního dna a uvolňujte po několika vteřinách.

Lehněte si na břicho, pokrčte jednu nohu, mírně se zvedněte na pokrčeném koleni. Opřete čelo o ruce. Napínejte svaly pánevního dna. Držte stlačené 10 vteřin. Opakujte 8krát a vystřídejte nohy.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.