Kvůli drobné chybě vám orchidej nevykvete. Dělá ji stále velké množství Čechů

Orchideje se řadí mezi nejoblíbenější pokojovky, které zdobí mnohá okna našich domovů. Péče o ně není nijak náročná. Přesto se někteří pěstitelé radují z jejich květů pouze jednou. A to v situaci, kdy si je přinesou z obchodu domů. Dodržte ale pár zásad, mezi které patří výběr správného květináče, místa a zálivky a orchideje vám vykvetou i několikrát do roka.

I novou orchidej přesaďte

Nejčastějším druhem orchideje, kterou si v zahradnictví koupíte, je ta z rodu Phalaenopsis. Dařit se jí u vás bude, pokud teplota v místnosti nespadne ani v zimě pod 18 °C. Více jí ale svědčí chladnější prostředí.

Kvetoucí krásku doma ihned přesaďte, i když vypadá, že jí nic nechybí. Aby vám vydržela v nejlepší kondici co nejdéle, musíte totiž pečovat hlavně o její kořeny. Substrát, ve kterém jste ji koupili, může být ale už rozložený.

Dbejte na to, aby ten nový byl co nejvzdušnější, rozhodně ne s příměsí rašeliny a vyhněte se univerzálním směsím. Květináč vyberte nejlépe průhledný, abyste mohli kondici kořenů sledovat. Prospívat vám orchidej bude i v tom neprůhledném, ale světlo, které se dostane ke kořenům, jí pomůže lépe zpracovávat živiny.

Svou krásku postavte na okenní parapet v případě, že je vaše okno orientované na sever nebo východ. Okna, směřující na západ a jih už nejsou tak vhodná, protože orchidejím přímé sluneční záření nesvědčí.

Nezalévejte ji konvičkou

Orchideje se zalévají v jiném režimu, než vaše ostatní kytky. 1x týdně je položte i s květináčem do kbelíku s odstátou vodou a nechte je tam 2-3 hodiny máčet. Důležité ale je, nechat je po vytažení pořádně okapat, aby kořeny nestály ve vodě. Rychle by totiž uhnily a s nimi i celá rostlina.

Od jara do podzimu orchideje také 1x týdně přihnojujte k tomu určeným hnojivem.

Foto: Shutterstock

Suché a zčernalé kořeny musí pryč

Aby vaše orchidej prospívala a těšila vás květy co nejdéle, je potřeba jí především ořezávat kořeny. Udržovat její kořenový systém zdravý. Nejlepší čas pro tuto činnost je brzy na jaře nebo v okamžiku, kdy zpozorujete, že rostlina není v nejlepší kondici.

Například její listy žloutnou nebo černají, růst se zastavil nebo kvetení zpomalilo. Dejte ale pozor, abyste najednou neodstranili více než 25 % kořenů. Při razantnějším zásahu vám může orchidej uhynout z nedostatku vláhy a kyslíků, kterými ji kořeny zásobují.

Prořezáváním kořenů obnovíte rovnováhu mezi kořeny a stonky, aby mohly správně přijímat živiny. Navíc ty odumřelé nebo poškozené mohou být pro zdraví rostliny škodlivé.

Ani nad orchidejí, která z nejrůznějších příčin uhnila, nemusíte lámat hůl. V mnoha případech se vám podaří zachránit i taková, kterou jste už odepsali. Stačí, když ta vaše oblíbená má zdravou alespoň část kořenů.

Foto: Shutterstock, zdroj: rePotme, gardeningknowhow

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments