Kvůli testu na HIV nemusíte k lékaři. K dispozici jsou běžně v lékárně

Jít s podezřením na virus HIV k lékaři nebo rovnou do nemocnice, je pro mnohé lidi, kteří tuší, že by se s nákazou mohli potýkat, velkou bariérou. Návštěvu tak odkládají a často přijdou zbytečně pozdě, kdy už je jejich léčba komplikovanější. A co je ještě horší – v mezidobí mohou virus dále šířit.

Důležité je infekci zachytit včas

Ale už přibližně rok je v České republice k dispozici alternativa a sice samotestování na HIV, jež je dostupné přinejmenším v lékárnách, ale také některých drogeriích. Odhadem už si tento test koupily tisíce lidí, což v lékařích vzbuzuje vlnu optimismu, že se s poněkud pozapomenutou a bohužel podceňovanou nemocí začne opět dít něco k lepšímu.

Cílem domácích testů je, aby se staly naprosto běžnou a každodenní věcí. V každém případě přinášejí zjednodušení. Lidé se z výsledku většinou dozví, že se báli zbytečně, a pokud náhodou ne – mají možnost podchytit infekci v co možná nejranějším stádiu. Protože, kdo s testy dlouho váhá, rozhodně si svou budoucnost neulehčuje.

Za pár minut je hotovo

V dnešní době je možné s virem HIV vést velmi kvalitní a plnohodnotný život – pokud se podaří podchytit včas. V takovém případě dokáží léky zamezit tomu, aby se rozvinula nemoc AIDS. Domácí test dokáže spolehlivě vyloučit infekci HIV dvanáct týdnů po poslední potenciální nákaze.

Domácí testy na HIV stojí přibližně 500 až 700 Kč a jejich provedení je velmi jednoduché. Jehlou si z prstu odeberete kapku krve, kterou vložíte do testovacího kitu. Po 15 až 30 minutách si můžete přečíst výsledek. Každopádně jde pouze o první krok. Po pozitivním testu by vždy měla následovat konzultace u lékaře.

Odborníci zároveň poukazují na to, že by lidé neměli zapomínat ani na další pohlavně přenosné choroby, jako například syfilis nebo chlamýdie.

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.