Alergie na slunce. Dá se vůbec léčit?

Alergie na slunce se projevuje kožními projevy alergie připomínajícími klasickou kopřivku, někdy vypadají jako mokvavé puchýře. Jak na sluneční alergii?

Alergie na slunce a sluneční záření nám může znepříjemnit léto i dovolenou. Sluneční alergie může mít mnoho podob a snadno ji zaměníte s jiným typem alergie. Dejte si pozor zejména v případě, kdy je vaše pokožka po příjezdu na dovolenou nedotknutá slunečními paprsky. Pokožku je třeba před dovolenou otužovat a po chvilkách vystavovat slunci. Stačí se občas projít cestou z práce a vystavit tvář, nohy a paže.

Polymorfní světelná erupce

Polymorfní světelná erupce je odborné označení pro alergii na slunce neboli solární alergii. Název je odvozen z latiny, polys znamená mnoho a morfe znamená tvar. Sluneční vyrážka může mít mnoho různorodých forem, které mohou být pro identifikaci matoucí.

Jak poznat solární alergii

Solární alergie vzniká v době, kdy je pokožka náhle vystavena slunečnímu záření, tedy během prvních dnů dovolené u moře nebo při prvním silném jarním slunci. Výrazné kožní projevy se objeví během pár hodin po slunění, někdy i pod plavkami. Vyrážka má nejčastěji podobu plastické, červené kopřivky. Mohou ji však tvořit i menší plastické pupínky, větší pupínky a mokvavé puchýře slévající se do větších map. Postižené místo bývá také velmi často oteklé, svědí, někdy i bolí.

Další příznaky

Kožní projevy někdy provází bolest hlavy, zimnice, mírně zvýšená teplota, únava a slabost. Solární alergií trpí často blonďatí a rusovlasí lidé se světlou pokožkou, která se velmi snadno spálí.

Prevence a léčba

Jako prevence se doporučuje postupné zvykání pokožky na menší dávky slunečních paprsků. Při silném slunečním svitu je třeba chránit pokožku oděvem, zejména u dětí a lidí se světlou pokožkou. Je také nutné používat bariérovými krémy bez chemických filtrů. Opalovací krémy si pečlivě vybírejte. Nechoďte na přímé slunce mezi 11 a 15 hodinou. Dobrý je také betakaroten, antioxidanty a vápník, který se bere už dopředu. Při projevech sluneční alergie se podávají antihistaminika neboli protialergické léky. V případě těžších alergických reakcí se nasazují protizánětlivé hormonální léky zvané kortikoidy.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.