Alergie na slunce. Dá se vůbec léčit?

Loading...

Alergie na slunce se projevuje kožními projevy alergie připomínajícími klasickou kopřivku, někdy vypadají jako mokvavé puchýře. Jak na sluneční alergii?

Alergie na slunce a sluneční záření nám může znepříjemnit léto i dovolenou. Sluneční alergie může mít mnoho podob a snadno ji zaměníte s jiným typem alergie. Dejte si pozor zejména v případě, kdy je vaše pokožka po příjezdu na dovolenou nedotknutá slunečními paprsky. Pokožku je třeba před dovolenou otužovat a po chvilkách vystavovat slunci. Stačí se občas projít cestou z práce a vystavit tvář, nohy a paže.

Polymorfní světelná erupce

Polymorfní světelná erupce je odborné označení pro alergii na slunce neboli solární alergii. Název je odvozen z latiny, polys znamená mnoho a morfe znamená tvar. Sluneční vyrážka může mít mnoho různorodých forem, které mohou být pro identifikaci matoucí.

Jak poznat solární alergii

Solární alergie vzniká v době, kdy je pokožka náhle vystavena slunečnímu záření, tedy během prvních dnů dovolené u moře nebo při prvním silném jarním slunci. Výrazné kožní projevy se objeví během pár hodin po slunění, někdy i pod plavkami. Vyrážka má nejčastěji podobu plastické, červené kopřivky. Mohou ji však tvořit i menší plastické pupínky, větší pupínky a mokvavé puchýře slévající se do větších map. Postižené místo bývá také velmi často oteklé, svědí, někdy i bolí.

Další příznaky

Kožní projevy někdy provází bolest hlavy, zimnice, mírně zvýšená teplota, únava a slabost. Solární alergií trpí často blonďatí a rusovlasí lidé se světlou pokožkou, která se velmi snadno spálí.

Prevence a léčba

Jako prevence se doporučuje postupné zvykání pokožky na menší dávky slunečních paprsků. Při silném slunečním svitu je třeba chránit pokožku oděvem, zejména u dětí a lidí se světlou pokožkou. Je také nutné používat bariérovými krémy bez chemických filtrů. Opalovací krémy si pečlivě vybírejte. Nechoďte na přímé slunce mezi 11 a 15 hodinou. Dobrý je také betakaroten, antioxidanty a vápník, který se bere už dopředu. Při projevech sluneční alergie se podávají antihistaminika neboli protialergické léky. V případě těžších alergických reakcí se nasazují protizánětlivé hormonální léky zvané kortikoidy.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Komentujte

avatar
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na