Lehký průběh covidu-19 neznamená výhru. I ten může zanechat těžké následky, upozornili vědci

Zkoumání viru covid-19 i sbírání výsledků prvních výzkumných studií je v plném proudu. Už dnes víme, že covid-19 způsobuje závažné změny v šedé kůře mozkové. Covid-19 může mít vliv na stárnutí i další biologické procesy v těle.

Neurologický výzkum následků covid-19

Neurologické týmy se zabývají vlivem covid-19 na lidský mozek dlouhé měsíce. Zajímavé jsou výsledky zkoumání šedé kúry mozkové a přirozených procesů stárnutí. Díky databázi a skenů mozku desítek tisíc lidí získaných před pandemií, mají možnost porovnat změny v mozku u lidí, kteří covid-19 nikdy neprodělali a těch, kteří nemocí prošli s mírnými nebo závažnými obtížemi.

Zkoumané osoby byly rozděleny do skupin podle věku, pohlaví, socioekonomického statusu i prodělání rizikových chorob.

Zkoumání šedé kúry mozkové

Ti, kteří byli infikováni nemocí covid-19, vykazovali změny v oblasti mozku. Konkrétně se jednalo o úbytek šedé kúry mozkové v oblastí frontálních a temporálních (spánkových) laloků. Úbytek šedé kúry mozkové v těchto oblastech je přirozeným důsledkem stárnutí, ale u lidí po prodělaném covidu-19 byl tento jev mnohem zásadnější a úbytek byl větší. Úbytek šedé kúry mozkové znamená zhoršení motorických schopností a horší zpracování nových informací.

Foto: Shutterstock

Průběh nemoci neměl vliv

Dalo by se předpokládat, že ti, kteří měli závažný průběh nemoci a byli hospitalizováni, vykazovali i vyšší úbytek šedé kúry mozkové. Bohužel tato hypotéza nebyla potvrzena. Ti, kteří prodělali covid-19 vykazovali stejný úbytek šedé kúry mozkové bez ohledu na to, jak závažný průběh nemoci měli. Jinými slovy, závažným úbytkem v oblasti šedé kúry mozkové trpěli i ti, kteří prošli nemocí s mírnými příznaky.

Do budoucna se studie bude dále zaobírat tím, zda se mozek dokáže po covidu-19 zotavit nebo jak se tyto změny na mozku projeví v procesu stárnutí.

Foto: Shutterstock, zdroj: LiveScience.com

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments