Likvidují špatný cholesterol a přebytečná kila. Oblíbené ořechy překvapují svými účinky na tělo

Pistácie jsou malé oříšky, které skvěle chutnají a jsou bohaté na množství živin. Opravdu jsou mastné a přibírá se z nich? Vědci tvrdí, že vám pomohou udržet zdravou hmotnost a posílí vám zdraví.

Pistácie pomáhají kontrolovat hmotnost, zlepšují hladinu cholesterolu, prospívají střevům a podporují činnost mozku, jak se píše na portálu brightside.me. Stačí hrst malých oříšků denně. Jsou plné minerálů, jako je měď, mangan, fosfor, hořčík, železo, draslík i vápník, ale i vitamín B6 a thiamin, vitamín E, K a folát.

Dopřejí tělu živiny

Pistácie obsahují hodně vlákniny, bílkovin, sacharidů, zdravých tuků, draslíku, fosforu, vitamin A, vitaminu B6, měď i mangan. Ve srovnání s jinými ořechy mají nižší obsah kalorií a doporučená dávka je 1 hrst pistácií denně. Dejte přednost nesoleným.

Snižují hladinu cholesterolu

Pistácie jsou bohaté na antioxidanty, chrání buňky před volnými radikály a snižují škodlivý LDL cholesterol i hladinu triglyceridů, což podpoří kardiovaskulární systém.

Zlepšují zdraví očí

Pistácie obsahují lutein a zeaxantin, silné antioxidanty, které mají blahodárné účinky na zdraví očí, snižují riziko makulární degenerace a vzniku šedého zákalu. Pistácie by proto měli jíst zejména starší lidé.

Upraví hladinu cukru

Při studii a konzumaci bílého chleba bohatého na uhlohydráty a pistácií tyto ořechy pomohly snížit hladinu cukru v krvi. Pomohou i u rýže, těstovin a brambor.

Foto: Shutterstock

Bojují se zažívacími potížemi

Pistácie jsou bohaté na vlákninu a mají pozitivní vliv na trávicí systém a tlusté střevo. Podpoříte zdraví střevní flóry, předejdete zácpě, nadýmání a plynatosti.

Udržují zdravou hmotnost

Pravidelná konzumace pistácií se doporučuje při hubnutí. Zasytí vás, protože jsou bohaté na hořčík, antioxidanty, aminokyseliny a fenylalanin, který snižuje chuť k jídlu.

Zrychlí usínání

Pistácie obsahují hodně melatoninu, spánkového hormonu, který reguluje cyklus spánku a bdění, pomáhá nám rychleji se uvolnit a usnout. Dopřejte si je večer.

Zlepší funkci mozku

Pistácie pozitivně ovlivňují činnost mozku. Pokud trpíte výpadky paměti, těžko se vám učí, máte problém soustředit se a špatně spíte, začněte je jíst.

Foto: Shutterstock, zdroj: brightside.me

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments