Lékař popsal, jak vysoký cholesterol vyraší ve tváři. Když se objeví tento signál, je už to hodně špatné

Problematičnost vysokého cholesterolu je dána zejména tím, že se nijak závažně neprojevuje, a to klidně dlouhé roky. Postupně se ukládá v těle v podobě cholesterolového plaku, který ucpává tepny, ale do poslední chvíle nemusíte pociťovat žádné problémy. Až pak to přijde. Zčistajasna se může objevit infarkt nebo mozková mrtvice.

Tuková ložiska ve tváři

Není ale tak docela pravdou, že by o sobě vysoký cholesterol nedal vědět žádným způsobem. Jen je třeba vědět, kde hledat, což většina lidí neví. Pravdou také je, že cholesterol je nedílnou součástí lidského těla a v určitém množství je nepostradatelný, protože pomáhá tvořit nové buňky. Z rovnovážného stavu se ale poměrně rychle může stát stav nebezpečný, obzvlášť nedrží-li se člověk zdravého životního stylu.

Jak upozornil lékař Gary Bartlett, vysoký cholesterol se může prozradit i manifestací v obličeji. Jde především o takzvané xantelasma. Když už je cholesterolu v těle skutečně příliš, může začít pronikat na povrch. Pak je viditelný coby hromadící se tuk pod kůží. Nejprve jde o menší, ale neustále se zvětšující ložiska podkožního žlutého tuku. Objevuje se hlavně v obličeji, a to především kolem očí.

Žlutá ložiska lidé často považují za kosmetický problém a nechají si je odstranit na klinice estetické medicíny. Neřeší však už, že se tělo tímto způsobem snaží naznačit mnohem hlubší problém. Pokud ho neřešíte, ložiska se vytvoří znovu a ve větší míře. Navíc vám cholesterol bude dále v těle páchat neplechu.

Foto: Shutterstock

Jak poznat cholesterol v oku

Ačkoliv si většina lidí ložiska v podobě xantelasmy nepřeje a připadají jim odpudivá, vlastně by za ně měli být vděční. Jde totiž o spolehlivý příznak toho, že už je cholesterolu v organismu obrovské množství a je velmi pravděpodobné, že tepny jsou jím hluboce zaneseny. V takovém případě je otázkou času, kdy přijde vážný úder.

Nejde ale o jediný příznak vysokého cholesterolu, který je možné odhalit zkušeným pohledem do obličeje. Ten další se týká přímo očí. Stav se projeví vytvořením šedobílých prstenců na rohovce. Jde o takzvaný Arcus coreae, jenž vzniká kolem duhovky. Rovněž k němu dochází v důsledku usazených tuků. Jde o velmi závažný symptom hlavně u osob do padesáti let. Později už souvislost s cholesterolem nemusí být tak silná.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments