Lékař popsal znamení, podle kterého poznáte nádor v mozku. Je nenápadné, ale zachrání život

Rakovina mozku patří mezi ty vůbec nejhorší. Důvodem je to, že se jen velmi komplikovaně léčí. Je to ale možné, zejména pokud nemoc odhalíte včas. To se ale bohužel děje jen velmi málokdy, protože lidé podceňují příznaky a k lékaři dojdou příliš pozdě.

Bolesti hlavy patří k nejčastějším zdravotním problémům, přičemž většinou rychle přejdou. Co když je za tím něco vážnějšího? V první řadě je důležité nepropadat panice a zjistit, zda jsou bolesti doprovázeny pěti klíčovými faktory.  

Kdy už může být zle

Prvním varovným signálem rakoviny mozku je, je-li bolest hlavy doprovázena pocitem nevolnosti. Pokud tento pocit nevolnosti spolu s bolestí hlavy zažíváte poprvé v životě a je to pro vás něco úplně nového, také byste měli zbystřit pozornost. Přerostla bolest až do takové míry, že se probouzíte během noci? I v tomto případě je dobré si o tom promluvit se svým lékařem. O příznak mozkového nádoru může jít také tehdy, pokud vedle bolestí hlavy vidíte blikající světla. Příznaky mozkového nádoru se mohou postupně zhoršovat během několika týdnů nebo měsíců.

Organizace Cancer Research UK sestavila závažné symptomy, kdy už byste měli zpozornět.

  • Máte pocit, jako byste byli nemocní a trpíte nevolností
  • S takovými bolestmi jste se v životě nesetkali, máte je poprvé
  • Bolesti jsou tak silné, že vás v noci vzbudí
  • Máte problémy s očima, vidíte blikající světla
  • Bolesti se postupně zhoršují během týdnů nebo měsíců.
Foto: Shutterstock

Která část mozku je napadena

Záleží také na tom, kde přesně v mozku roste nádor. Podle toho se objeví různé příznaky. Například nádor rostoucí v čelním laloku může způsobit potíže s chůzí, problémy s řečí a slabost na jedné straně těla. Mezi další symptomy mohou patřit změny osobnosti a ztráta čichu. Pokud je temporální lalok ovlivněn nádorem, může to vést ke krátkodobé ztrátě paměti a slyšení hlasů v hlavě. Nádor rostoucí na temenním laloku v mozku zase může vést k problémům se čtením a psaním a ztrátě citu v jedné části těla.

Nejvyšší pravděpodobnost vzniku mozkového nádoru je u lidí mezi 85 až 89 rokem. Dvě procenta mozkových nádorů jsou spojena s nadváhou. Nadbytečné tukové buňky v těle jsou aktivní a mohou signalizovat jiným buňkám, aby se dělily častěji, což je předpoklad vzniku rakoviny. Signály uvolňované tukovými buňkami mohou ovlivňovat růstové hormony, záněty a pohlavní hormony. Obezita však souvisí nejen s rakovinou mozku, ale také s rakovinou dělohy, vaječníků, štítné žlázy a střeva.

Foto: Shutterstock, zdroje: NHS, Cancer

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments