Lékař prozradil spánkovou polohu, která zamezí infarktu, cukrovce a Alzheimerově chorobě

Pokud mluvíme o dlouhověkosti a prevenci nejrůznějších chorob, obvykle dojde na každodenní činnosti v rámci naší životosprávy. Málo se už ale hovoří o problémech se spánkem nebo správných spánkových polohách. Přitom tyto aspekty se ukazují být stále významnějšími v boji proti zákeřným chorobám.

Zrychlené stárnutí

Obstruktivní spánková apnoe je spojena se zvýšeným rizikem hypertenze, infarktu, mozkové mrtvice, cukrovky a mnoha dalších chronických onemocnění. Vědci z fakulty medicíny na Missourské univerzitě zjistili i to, že neléčená apnoe zrychluje proces biologického stárnutí a že příhodná léčba může trend zvrátit.

Fenomén, který se zabývá tím, jak biologický věk předbíhá jeho chronologický věk, je zvaný epigenetická akcelerace stárnutí a spojuje se s předčasným úmrtím či chronickými chorobami. “Urychlení stárnutí není specifické pro spánkovou apnoe, ale může být způsobeno řadou dalších faktorů, ať už životním prostředím nebo špatnou stravou,” uvádí doktor Rene Cortese.

Foto: Shutterstock

Takto byste měli spát

Ve skutečnosti jde o fenomén v západních společnostech velmi častý. Ano, bohužel stárneme rychleji, než jaký je náš věk. Ukazuje se přitom, že právě spánková pozice může udělat hodně pro to, abychom tomu vzdorovali.

Podle spánkové expertky Kiery Pritchard je nejlepší volbou spánek na boku. Takový nejvíce podporuje dlouhou délku života. “Možná největší výhodou spánku na straně je skutečnost, že tak zabráníte chrápání,” uvádí odbornice. “Spánek na zádech obvykle zhoršuje chrápání a tím i průběh spánkové apnoe.

Vaše čelist, jazyk a další měkké tkáně se jednoduše zhroutí do vašeho krku, zatímco spíte na zádech. To vše pak omezuje průchod vzduchu a činí dýchání obtížnějším.

Výzkum přitom ukázal, že právě obstruktivní spánková apnoe významně zvyšuje riziko závažných chorob, jako je infarkt, cukrovka nebo Alzheimerova choroba. Pokud jí tak budete předcházet, omezíte pravděpodobnost, že těmito nemocemi budete trpět.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments