Lékař varuje před zničujícím efektem imunitního systému. Může vyvolat nejzávažnější komplikaci Covidu-19

Oslavy Nového roku nepřicházejí ve zrovna ideální chvíli. Epidemie boří rekordy a počet nakažených neustále stoupá. V této chvíli dochází k masivnímu promořování z důvodu nadměrného setkávání lidí v rámci rodin a přátel. A aby toho nebylo málo, alkohol teče proudem. Přitom právě on může neblahé důsledky epidemie ještě posílit.

I menší množství alkoholu zvyšuje rizika

Alkohol totiž ovlivňuje nejen myšlení, úsudek a rozhodování se, kdy může přispět k většímu riziku nákazy, ale také snižuje schopnosti imunitního systému. “Oslabuje také imunitní ochranu před nemocí Covid-19. Pokud se někdo nakazil a konzumuje alkohol i v menší míře, potom průběh jeho onemocnění bude těžší,” varoval v tiskové zprávě Lubomír Okruhlica, který vede bratislavské Centrum pro léčbu drogově závislých.

Alkohol také zvyšuje riziko akutního respiračního stresu, který je nejzávažnější komplikací nemoci Covid-19. Bohužel často končí i smrtí. “To jsou jasné důvody, proč by se v období epidemie neměl konzumovat alkohol,” navrhuje rázné řešení Okruhlica.

V čase svátečním by lidé podle experta měli dodržovat hned několik zásob. Tou nejdůležitější je, aby nekupovali alkohol a už vůbec ne do zásoby. “Potom mají lidé tendenci ztrácet kontrolu. Kuřáci by neměli pít, aby neměli chuť kouřit,” uvedl Okruhlica. Právě kuřáci jsou totiž koronavirem velmi ohroženou skupinou, protože mají zranitelnější plíce.

Mýty o alkoholu a koronaviru

Světová zdravotnická organizace vydala v souvislosti s karanténními opatřeními a pitím alkoholu hned několik doporučení. Předně se snažila vyvrátit nejrůznější mýty. WHO tak varovala například před rozšířeným hoaxem, že pití alkoholu ničí virus. Naopak, podobně jako lékař Okruhlica, upozornila na zvýšení zdravotních rizik v případě konzumace alkoholu. Také není pravdou, že by alkohol zabíjel virus ve vzduchu. Nedezinfikuje ústa, hrdlo a neposkytuje vůbec žádnou ochranu před covidem. Poškozuje ale funkce imunitního systému, který se má nemoci bránit.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.