Lékař upřesnil časový limit, který byste při návštěvě toalety neměli překračovat. Jinak hrozí vážné problémy, upozorňuje

Lidé jsou různí. Zatímco jedni návštěvu toaletu omezují na nezbytně nutnou dobu, jiní si tu raději posadí a berou to jako svého druhu relax. Přečtou si článek v časopise, případně si dopisují s přáteli na mobilu, a to i poté, co jsou s tím, proč vlastně přišli, dávno hotoví.

Trůnit na míse není dobrým zvykem

Právě druhá skupina však dříve či později pocítí neblahé důsledky svého počínání. Čím dříve si uvědomí, že není optimální na toaletě trávit dlouhé desítky minut, tím lépe. Stejně jako je postel určena ke spánku, případně milostným hrátkám, měla by být toaleta striktně vyhrazena pro vykonání malé a velké potřeby.

Profesor Gregory Thorkelson z kliniky gastroenterologie a výživy na University of Pittsburgh uvádí, že lidé by velkou potřebu měli vykonávat nejdéle 10 až 15 minut. Upozorňuje také, že by si lidé neměli chodit na toaletu sedat preventivně, ale teprve až tehdy, kdy skutečně cítí nutkání potřebu vykonat.

V případě dlouhého “trůnění” na záchodové míse totiž hrozí vážné zdravotní problémy, s nimiž se Thorkelson ve své praxi setkává dnes a denně. Dlouhé namáhání může vést k rozvoji hemoroidů, což jsou krevní cévy kolem konečníku. Ty opuchnout, stanou se bolestivými a začnou krvácet. Jde přitom o nevyhnutelnou věc: dlouhé sezení na záchodě extrémně zvyšuje vnitrobřišní tlak, který roztahuje cévy v oblasti malé pánve.

Na toaletě byste se neměli věnovat odpočinku, ale vykonat potřebu a odejít. / Foto: Shutterstock

Jak pomoci střevní peristaltice

Když se člověk nají, dochází k jejich peristaltice. Tyto symetrické kontrakce slouží k pohybu potravy v trávicím traktu. Po zpracování žaludkem prochází do tenkého střeva, kde je vlny koordinované svalovými kontrakcemi posouvají do tlustého střeva. Zde dochází k absorpci vody a dalších živin. Zbylý odpad tvoří stolici a posouvá se do konečníka směrem ven. Ve vyprázdnění tak hraje roli peristaltika a přirozená mikroflóra. Jakmile se uvolní svěrač, dojde tlakem k vypuštění stolice.

Lékař Thorkelson upozorňuje, že není dobré tlačit. Pokud se stolici zrovna nechce ven, stačí obvykle počkat na další vlnu peristaltických kontrakcí. Ale nikoliv na toaletě, může to trvat několik desítek minut i hodin. Pakliže se nedokážete vyprázdnit do 15 minut, je pravděpodobně něco špatně a měli byste vyhledat odbornou pomoc. Ještě předtím ale vyzkoušejte přijímat více vlákniny. Té je třeba sníst alespoň 38 gramů denně. Vyzkoušet můžete také hořčík, který uvolňuje střeva.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments