Lékaři prozradili, co byste nikdy neměli dělat před očkováním proti covidu-19. Může to mít nepříjemné následky

Očkování už je v plném proudu a snad i v České republice nabírá pomalu na obrátkách, které by měly zajistit proočkování významné části populace do léta tohoto roku. Přestože se objevilo první podezření na úmrtí v důsledku vakcinace, nejspíše jde jen o shodu nešťastných náhod. Naopak se zdá, že vedlejší efekty dostupných vakcín nejsou nijak velké a omezují se na standardní symptomy, jako je bolest hlavy, horečka nebo zarudnutí místa vpichu.

Falešný pocit bezpečí

Vakcíny tak s největší pravděpodobností nepředstavují žádnou vedlejší hrozbu pro zdraví a jejich efekt je naopak značný. Mohou uchránit před onemocněním, které se jeví jako stále zákeřnější. Právě v této souvislosti však lékaři upozorňují na určitou zradu. Lidé totiž mohou být očkováni, ale v důsledku některých činností nemusí vakcína spustit adekvátní imunitní reakci. Tito lidé pak mají jen falešný pocit bezpečí a mohou být nadále ohroženi, případně ohrožovat ostatní.

Lékaři proto upozorňují na skutečnost, že by lidé v žádném případě neměli před očkováním užívat některé běžně dostupné léky. Jde především o ty, které obsahují látky ibuprofen a paracetamol a které jsou využívány velmi často. “Užití ibuprofenu či paracetamolu před očkováním proti covidu-19 v žádném případě nedoporučujeme, a to proto, že nemáme dostatek informací, jak mohou tato léčiva ovlivnit protilátkovou reakci, kterou vakcína vyvolává,” uvedla lékařka Simone Wildesová, která je také součástí odborné skupiny zajišťující očkování v americkém státě Massachusetts.

Paralenem nebo ibalginem se připravíte o efekt vakcíny

Svá slova opírá mimo jiné o studii, která byla publikována v odborném časopise The Lancet. Vědci v ní zkoumali efekt užívání paracetamolu na vakcinaci obecně, tedy nikoliv jen proti covidu. Každopádně se ukázalo, že skupina účastníků studie, která před očkováním paralen užívala, měla o polovinu menší imunitní odpověď než skupina, která požívala pouhé placebo.

Doporučit přitom užívání ibuprofenu nebo paracetamolu nelze ani bezprostředně po aplikaci vakcíny. Řada lidí přitom sahá právě po těchto lécích, když chce utlumit negativní reakce na vakcínu, například bolest hlavy nebo horečku. Takto ale mohou způsobit, že vakcína nebude fungovat způsobem, jakým by fungovat měla a s nímž se počítá.

Lidé by se před a po očkování měli v každém případě vyvarovat také fyzicky náročným činnostem, byť lehká aktivita je naopak ku prospěchu věci a imunitní odpověď může zlepšit. Několik dní před i po aplikaci vakcíny se doporučuje také omezit alkohol, který má negativní vliv na imunitu. V Rusku například pacientům po aplikaci vakcíny Sputnik V doporučují abstinovat měsíc a půl.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.