Lékaři prozradili nemoci, které nejvíce zhoršují stav pacientů s Covid-19

Zatímco ještě před měsícem jsme věřili nebo spíše chtěli věřit tomu, že nemoc Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, je jen další chřipkou s podobnými příznaky a dopady, dnes je třeba si přiznat, že to nebyla úplně správná úvaha.

Nejde o věk, ale o nemoci

Přestože můžeme říct, že Covid-19 není nemocí, na kterou by se masivně umíralo a její nebezpečí spočívá spíše v rychlém a nekontrolovatelném šíření, neznamená to bohužel ani to, že jakéhokoliv pacienta můžeme ujistit, že na tuto nemoc nezemře. Sice stále platí, že nejrizikovější skupinou jsou senioři nad 70 let, už nějakou dobu víme i to, že nemoc dokáže vážně zasáhnout lidi ve věkové skupině od 20 do 40 let a mezi fatálními případy bohužel nechybí ani děti. S tím, jak celosvětově počet případů roste, se objevují také traumatizující zprávy o smrti kojenců nebo teenagerů.

Covid-19 vytváří značný nápor na celý organismus, a jak to tak vypadá, vybírá si slabá místa, na která útočí. Nejde tak tedy ani o věk, jako spíše o to, zda netrpíme ještě nějakou další chorobou, kterou Covid-19 může využít a výrazně jejím prostřednictvím stav pacienta zhoršit. Pravdou je, že nejvíce nemocní jsou obecně senioři – právě proto je smrtnost v jejich skupině nejvyšší.

Nicméně výmluvným obrázkem, jak dramatické situace může koronavirus způsobovat, představuje jeden z prvních případů v České republice. Do nemocnice dorazil 45letý pacient s obtížemi, načež mu byl proveden test na koronavirus, který vyšel jako pozitivní. Jenže pacientův stav se rychle zhoršoval, a tak lékaři provedli další testy. Zjistilo se, že muž má pokročilé nádorové onemocnění, o kterém do té doby nevěděl. Za tři dny zemřel.

Nepříjemné statistiky

Webový portál Our World in Data nyní přišel s velmi zajímavou sumou informací, které získal z lékařských kruhů. Jde o seznam nemocí, u kterých souběh s Covidem-19 nejčastěji končí smrtí, nezávisle na věku pacienta.

Na prvním místě jsou obecně srdeční choroby. Lidé, kteří mají problémy se srdcem a rozvine se u nich také Covid-19, umírají v 10,5 % případů. Následuje cukrovka, u které toto procento činí 7,3 %. Na třetím místě jsou chronické dýchací potíže. Souběh s koronavirovým onemocněním ústí ve smrtnost dosahující 6,3 %. Prakticky stejně rizikoví jsou pacienti s vysokým krevním tlakem a rakovinou.

A teď pro srovnání: smrtnost u pacientů s Covidem-19, kteří nemají zjištěnu žádnou další nemoc, dosahuje “pouhých” 0,9 %. A toto číslo může být ještě uměle zvýšeno tím, že nejsou testováni zdaleka všichni a mnoho lidí je bezpříznakových. Naopak, pokud koronavirus napadne nemocného člověka, většinou se na to přijde, a tak jsou tyto statistiky přesnější.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.