Lékaři prozradili nemoci, které nejvíce zhoršují stav pacientů s Covid-19

Zatímco ještě před měsícem jsme věřili nebo spíše chtěli věřit tomu, že nemoc Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, je jen další chřipkou s podobnými příznaky a dopady, dnes je třeba si přiznat, že to nebyla úplně správná úvaha.

Nejde o věk, ale o nemoci

Přestože můžeme říct, že Covid-19 není nemocí, na kterou by se masivně umíralo a její nebezpečí spočívá spíše v rychlém a nekontrolovatelném šíření, neznamená to bohužel ani to, že jakéhokoliv pacienta můžeme ujistit, že na tuto nemoc nezemře. Sice stále platí, že nejrizikovější skupinou jsou senioři nad 70 let, už nějakou dobu víme i to, že nemoc dokáže vážně zasáhnout lidi ve věkové skupině od 20 do 40 let a mezi fatálními případy bohužel nechybí ani děti. S tím, jak celosvětově počet případů roste, se objevují také traumatizující zprávy o smrti kojenců nebo teenagerů.

Covid-19 vytváří značný nápor na celý organismus, a jak to tak vypadá, vybírá si slabá místa, na která útočí. Nejde tak tedy ani o věk, jako spíše o to, zda netrpíme ještě nějakou další chorobou, kterou Covid-19 může využít a výrazně jejím prostřednictvím stav pacienta zhoršit. Pravdou je, že nejvíce nemocní jsou obecně senioři – právě proto je smrtnost v jejich skupině nejvyšší.

Nicméně výmluvným obrázkem, jak dramatické situace může koronavirus způsobovat, představuje jeden z prvních případů v České republice. Do nemocnice dorazil 45letý pacient s obtížemi, načež mu byl proveden test na koronavirus, který vyšel jako pozitivní. Jenže pacientův stav se rychle zhoršoval, a tak lékaři provedli další testy. Zjistilo se, že muž má pokročilé nádorové onemocnění, o kterém do té doby nevěděl. Za tři dny zemřel.

Nepříjemné statistiky

Webový portál Our World in Data nyní přišel s velmi zajímavou sumou informací, které získal z lékařských kruhů. Jde o seznam nemocí, u kterých souběh s Covidem-19 nejčastěji končí smrtí, nezávisle na věku pacienta.

Na prvním místě jsou obecně srdeční choroby. Lidé, kteří mají problémy se srdcem a rozvine se u nich také Covid-19, umírají v 10,5 % případů. Následuje cukrovka, u které toto procento činí 7,3 %. Na třetím místě jsou chronické dýchací potíže. Souběh s koronavirovým onemocněním ústí ve smrtnost dosahující 6,3 %. Prakticky stejně rizikoví jsou pacienti s vysokým krevním tlakem a rakovinou.

A teď pro srovnání: smrtnost u pacientů s Covidem-19, kteří nemají zjištěnu žádnou další nemoc, dosahuje “pouhých” 0,9 %. A toto číslo může být ještě uměle zvýšeno tím, že nejsou testováni zdaleka všichni a mnoho lidí je bezpříznakových. Naopak, pokud koronavirus napadne nemocného člověka, většinou se na to přijde, a tak jsou tyto statistiky přesnější.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
71 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
5 měsíců

Kecy,já mám diabetes,páteř v prdeli,chromou pravou ploutev a koronu jsem zapudil,že mě obchází kilometrovým obloukem !!!

Monča
Monča
5 měsíců

Tak si tak říkám, jak vysoké procento lidí je vlastně skutečně úplně zdravých? Zvlášť, když se každou chvíli zpřísňují kritéria pro zdravý stav člověka. Že, páni diabetologové?

domin
domin
5 měsíců

nerozumím procentům. Předpokládám, možná špatně, že procenta jsou jen poměrná bezrozměrná čísla k hrubému porovnání. Zatím u některých podkladů co jsem letmo někde shlédl na me občas působí jako info z neúplného statisticky nedostatečně reprezetativního sběru. Proto typuji, že mohou jakákoliv obecná procenta (v účetnictví,průmyslu …ap.) vyvolat u někoho dojem nadhodnoceně nebo podhodnoceně. U někoho zmatek jako u me. Dopady na průmysl, OSVČ, …. nyní predikované mi připadají jako věštění z koule. Máme typuji ca. 10,5mil. obyvatel. Takže pokud by restiktivní opatření/ rozvolnění postupem času (překotně či řízeně pozvolna) dopadla jen na 1 procento lidí (pokud by to potrefilo všechny),… Číst vice »

František
5 měsíců

Moc…Strach….Panika…….lidé!!!!!dělají z nás ovce………asi jen 20% je z toho pravda…..

Danuše
Danuše
5 měsíců

Dobrý den, je mi 38 let, mám 5 měsíční miminko. Jsem asmatička třetího stupně, tak i v invalidním důchodu a vůbec nevím co ti potomci chtějí řešit. Že manžel řekne potom synovi, maminka musela umřít kvůli vládě.

Čertice
5 měsíců
Reply to  Danuše

Bohužel mám to samé… bude mi 38 a jsem kardiak a stmatik…. Bohužel jsem sama s dětmi… no vláda jim asi poví Vaše maminka musela umřít protože jsme banda kokotů….. chjooo kam to dotáhnem…. takovou vládu postřílet!!!!

Binddy
Binddy
5 měsíců
Reply to  Čertice

Já chápu ten strach, také se bojím a to i když jsem zdravá. Letos se v rodině narodí miminko, tak to mám také obavy. No ale co má vláda dělat víc, někteří z opozice na ně tlačí, že blokují ekonomiku, Hamáček s Babišem chtěli opatření prodloužit až do května, nakonec se odsouhlasil kompromis do konce dubna a podle potřeby se může prodloužit.

Janča
Janča
5 měsíců
Reply to  Binddy

Co má vláda dělat víc? Třeba nepromořovat obyvatelstvo, jak to chce bývalá superstar Ken (Adam Vojtěch) spolu s Prymulou (který “změnil tak trochu názor”, jak sám doslova řekl)… Tohle nejde vůbec ohlídat a stane se tu druhá Británie nebo Německo…. Co se týče těch opatření, tak nouzový stav není potřeba, protože řadu opatření, která máme, lze dělat i bez něj a chce to jasný plán bez lhaní o stavu ochranných pomůcek, které skoro pořádně nikde nejsou… 🙁

PEPÍČEK
PEPÍČEK
5 měsíců
Reply to  Čertice

Pláčete na cizím hrobě.Je to znovu opozice co žádá o zrušení všeho opatření, které milovaná vláda zavedla.

zdeněk
zdeněk
5 měsíců
Reply to  Čertice

Vážená paní že Vaše uvažování je ovlivněno celoživotním negativním postojem.Pokud vím tak nic obdobného se dosud nemuselo řešit.Nejsou k tomu žádné manuály abychom mohli hodnotit chování vlády.Ten kdo za nic neodpovídá a jenom kritizuje tak bych mu dál tu šanci ať ukáže řešení současné situace.Kde je ten demokratický demoblok který má na všechno řešení.

Martin
5 měsíců
Reply to  Danuše

Určitě se nechci zastávat vlády AB, protože to je zloděj a lump, ale co jiného by měl dělat, aby jste byli spokojení? Pro všechny je to nová zkušenost a podle mně to zvládají tak nějak normálně. Pokud má nést někdo zodpovědnost, tak je to vláda Číny. Ta tu epidemii nechali rozběhnout do takových rozměrů., že už to nešlo zastavit. A Zeman se jim za to bude ještě při každé příležitosti klanět.

Muhehe
Muhehe
5 měsíců
Reply to  Martin

A kdo ti nakukal, ze to bylo z ciny a vinou ciny se to rozsirilo. Proc ma nest cina zodpovednost za nezodpovednost vlad ostatnich statu. Cina neco obevila a ma za to zaplatit? Cina vsechny varovala dostatecne v predstihu, ale vsichni to meli uprdele. Ty veris blabolu o nejake cinske babicce co to chytla na trhu od batmana? Teto pohadce, muze verit jen uplny cesky kokot. Takze kdyby cina drzela hubu, mela by pokoj. Jen tak na okraj, pamatujes si jak v minulem roce, vlada tlacila na elektronicke recepty? Jednou se to nezadarilo, protoze se doktori bourili, napodruhe ani nepipli.… Číst vice »

Binddy
Binddy
5 měsíců
Reply to  Danuše

Jak kvůli vládě ? Aby se stát neblokoval a vrátilo se vše do normálu co nejdřív, nejraději ihned, to chtějí někteří z opozice. Vládní koalice chce přísná opatření s pozvolným uvolňováním ještě měsíc. Nakonec se odhlasoval kompromis do konce dubna a pokud bude třeba, tak se to prodlouží. Horší je, že ten koronavirus nemusí zmizet, bude se šířit po postupném uvolňování kontrolovaně, ale i tak bude a nebo se zase objeví až po létě, nikdo neví.

Dana
Dana
5 měsíců
Reply to  Danuše

v 38 mit ditě a mit astma poučeni pro druhé ,Děti maji mit mladi lidé nikdo nevi co život přinese.Jinak rada odstehovat se do hor na samotu,

Petr
Petr
5 měsíců
Reply to  Dana

Milá paní Dano, astma mají i mladí lidé a miminka i starší ženy než 38 let. Navíc Vy nevíte, jestli to dítě nebylo vymodlené. Nesuďte druhé, když je neznáte. Život dokáže zasadit ránu i v mladém věku. Z názorů jako máte Vy je mi na blití.

manillea
manillea
5 měsíců
Reply to  Dana

Dobrý den, astma mám od svých dvanácti let. Znamená to, podle Vás, že bych měla mít dítě ještě před vypuknutím nemoci nebo vůbec? Já se jen ptám, protože Váš příspěvek mi přišel celkem odsuzující, ač možná neúmyslně. Dceru jsem měla, alespoň z mého pohledu, relativně mladá (24 let). A pokud ještě mohu reagovat na Vaši radu: pokud by se každý astmatik, kardiak nebo jinak nemocný člověk odstěhoval do hor, obávám se, že by to již nebyla samota.

Dana
Dana
5 měsíců
Reply to  manillea

Prominte ja kritizovala vek,je to modni aby rodily ženy co by mohli byt babičky,A jedno vam řeknu nechtela bych byt ditetem starych rodicu.Nikam se jim nechce unaveni praci chorobami maji jiny nahled na život,deti se jim smeji.A co když chcou studovat nejsou penize.apeluji na ženy jen když trochu to jde tak ditě do 30.Vim o čem mluvim

Sára
Sára
5 měsíců
Reply to  Dana

Myslím, že není dobré generalizovat. Jsou mladí rodiče, kteří by do puntíku splnili váš popis a naopak rodiče starší, kteří leckteré mladé strčí v humoru i aktivitě do kapsy. Já měla dvě děti do třicítky a třetí deset let po nich, vím, o čem mluvím. Moji puberťáci spínají ruce nad matkou, co je pořád někam vláčí, něco vymýšlí a nedá jim v klidu posedět u kompu :).

jarmila
jarmila
5 měsíců
Reply to  Danuše

Vážená máte pocit že z vás vláda udělala důchedce s astmatem nebo že by dovezla ten bacil aby váš manžel mohl říct vašemu děcku že vás zabyla vláda poděkujte sama sobě že se budete snažit si zachovat a chránit zdraví pro své dítě a přestante brečet