Lékaři varovali před častou chybou, která může vystřelit hladinu cholesterolu vzhůru. Hrozí infarkt

Vysoký cholesterol je jednoznačně hlavním rizikovým faktorem pro kardiovaskulární choroby. Pokud ho neřešíte, pravděpodobně skončí závažným stavem v podobě infarktu nebo mozkové mrtvice. Lidé bohužel stále dělají velké množství chyb, kterými si velmi škodí. Například se snaží o samoléčbu tam, kde není na místě.

Jak fungují doplňky stravy

Studie publikovaná v časopise Journal of Nutrition zkoumala, zda mohou doplňky stravy nebo samotná úprava jídelníčku nahradit předepsané léky na vysoký cholesterol, tedy zejména statiny.

A experti rovnou varovali před tím, aby se lidé zkoušeli léčit sami těmito doplňky, když už lékař usoudil, že potřebují léky. Není tomu totiž tak, že by si člověk měl vybírat. Bohužel k tomu ale často dochází, protože mnozí nepovažují vysoký cholesterol za něco závažného, protože je aktuálně nijak netrápí. To se ale může rychle změnit.

Nejrůznější doplňky stravy snížily LDL cholesterol v průměru o pouhých 8 %, což znamená, že mají pouze třetinovou účinnost oproti nízkým dávkám léků,uvedl v rámci studie profesor kardiovaskulární medicíny Tim Chico. “Reklamní sdělení často uvádějí, že někomu tyto doplňky srazily cholesterol o 30 %, ale už nezmiňují, že u jiného došlo k nárůstu.

Vysoký cholesterol lze alternativně srazit doplňky stravy či různými potravinami. Není to ale stoprocentní. / Foto: Shutterstock

Je to alternativní cesta

Na druhé straně je ale pravdou, že ani oněch osm procent, o které lze vysoký cholesterol srazit doplňky stravy nebo samotnou úpravou stravování, není z klinického hlediska bezvýznamné. Ve skutečnosti může v řadě případů pomoci.

A to zejména tam, kde lidé sami sebe přesvědčí o tom, že léky na vysoký cholesterol brát nechtějí. Jde o překvapivě velkou část pacientů, se kterými se pak musí pracovat jiným způsobem a rozšířit terapii právě o alternativní způsoby.

Neznamená to, že nemá význam objevovat nové látky ve stravě, které dokáží redukovat cholesterol. Ale pro pacienty, u kterých je vyšší riziko kardiovaskulárního onemocnění nebo už takové mají, doporučujeme statiny vzhledem k potřebě snížit cholesterol o 30 až 40 %,” uvedl profesor metabolické medicíny Naveed Sattar.

Každopádně, pokud se rozhodnete předepsané léky nebrat, měli byste o tom informovat svého lékaře a domluvit se na dalším postupu. Pokud tak neučiníte, zaděláváte si na velký zdravotní problém.

Foto: Shutterstock, zdroj: Science Mediacentre, Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments