Lidé mají plastová okna obvykle nastavena špatně. Udělejte jednoduchou úpravu a budou fungovat o 100 % lépe

Plastová okna si pořizuje mnoho domácností. A to jak z důvodu ceny, tak i proto, že zvukově i tepelně izolují lépe než okna dřevěná. I plastová okna ale mají své chyby. A také vyžadují pravidelnou údržbu. Co se může pokazit a jak to jde řešit?

Jde špatně otáčet klika

Ze začátku vše funguje samo, ale časem se klika opotřebuje, a k otevírání oken pak musíte vynaložit mnohem větší sílu. Jde tomu snadno zabránit, když části kování jednou až dvakrát ročně promažete. Je to záležitost chvilky, ale pomůže to na dlouho dobu.

Na oknech se rosí skla

Za tento problém může ve většině případů nedostatečné větrání. Větrat se musí krátce a pravidelně. Stačí okna otevřít třikrát denně na 5 minut, pak se nebudou rosit a tepelné ztráty budou jen minimální.

Žloutnutí skel

Plastová okna vám žloutnou? V takovém případě s tím mnoho neuděláte. Příčinou může být buď nekvalitní materiál, nebo nadměrné vystavení slunci. Okna, která jsou ještě v záruce, můžete reklamovat. Kvalitní okna by žloutnout neměla.

Občas namažte těsnění

Těsnění, které není dostatečné pružné, je častý problém. Nejméně jednou za rok je potřeba ho přetřít glycerinem nebo silikonovým olejem. Pokud je ale zcela porušené, raději se obraťte na výrobce. Okna by pak neplnila svou funkci tak, jak mají.

Foto: Shutterstock

Okna se hůř zavírají

Po nějakém čase se okna mohou hůř zavírat. Nejspíš bude nutné rám seštelovat. Zda se obrátíte na výrobce, nebo to zkusíte sami podle návodu, je na vás. Budete potřebovat imbusový klíč a jistou míru šikovnosti.

Důležitá je péče

Starejte se o okna pravidelně. Rozhodně k jejich čištění nikdy nepoužívejte drátěnky a jiné materiály s tvrdým povrchem. A z prostředků upřednostněte mýdlovou vodu nebo speciální přípravky na plastová okna. Jiná ředidla a čistidla by okna mohla poškodit. Dále okna promazávejte nejlépe dřív, než začne cokoliv drhnout. Preventivně stačí jednou za rok.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments