Lidé nevědomky dělají 5 chyb, které doslova ničí jejich pokojové rostliny

Způsob zálivky našich pokojových rostlin rozhoduje o tom, jak budou prospívat. Nedokonalé znalosti a špatné návyky právě při zalévání rostlin vedou k mnoha potížím. Na co si dát pozor?

Jak je to s vlhkostí

Aby rostliny v bytě dobře rostly, je potřeba, aby měly optimální vlhkost. Když si dáte tu práci a odhrnete asi dva centimetry zeminy, zjistíte, jak na tom vaše rostlina skutečně je. Je zde sucho? Bude potřeba rostlinu zalévat. Příliš mokro? Dejte si na pár dnů se zálivkou pohov.

Žádné potoky vody

Jste zvyklí své květiny polévat ve spěchu? Zde si příliš nepomáháte. Pokud se na povrchu hlíny vytvoří kaluž vody a odteče mimo prostor květináče, budete muset nepořádek uklízet a ještě jít znovu pro vodu. Místo toho si raději ponechejte o pár minut více času a zalévejte pomalu a rozvážně. Voda vsákne celá.

Jak často zalévat

Má vaše pokojovka hluboké kořeny? Zde byste neměli zalévat příliš často, ale spíše s větší intenzitou. Nejlépe uděláte, když budete rostlinu zalévat do misky, ve které stojí květináč. Voda se dostane přímo ke kořínkům a vyživí rostlinu. Nemusíte se obávat, že by hrozilo přemokření zeminy. Většinu pokojovek takto zalévejte jednou týdně.

Foto: Shutterstock

Mrazivou vodu nebrat

Svým pokojovým rostlinám způsobíte pořádný šok, pokud je zalijete studenou vodou přímo z kohoutku. Ideálně byste měli vždy nechat vodu odstát, a to nejméně přes noc. Během té doby se z ní vypaří i nepříjemný chlór.

Přizpůsobte se přírodě

V zimě mají rostliny vegetační klid. I když je u vás doma teplo, do bytu proniká mnohem méně slunečního světla a přirozený biorytmus rostlině velí, aby šetřila energií. Během zimních měsíců proto nemusíte zálivku používat v tak hojné míře, jako v létě.

Ideální čas pro zalévání rostlin je podobně jako u rostlin na zahradě večer. Voda má čas se vsáknout, není odpařena slunečními paprsky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Gardenhealth

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments