Lidé neznají základní symboly na oblečení. Zbytečně tak utrácí spoustu peněz

Štítky na oblečení skrývají velmi důležité informace. Pokud chcete, aby váš oblíbený kousek oblečení zůstal dlouho jako nový, je třeba před praním prohlédnout štítek se symboly.

Symbol praní

Symbol praní, který je zobrazen jako kbelík nebo vanička naplněná vodou, představuje nastavení pračky, které je možné použít pro daný kus oděvu.

Jedno podtržení znamená praní na šetrný cyklus a obvykle i informaci, že oděv by se neměl žehlit. Podtržení dvěma čárami znamená extra šetrný cyklus, který je určen po jemná vlákna, jako je vlna nebo hedvábí. Využít jej můžete i pro punčocháče nebo zdobené topy např. flitry. Symbol ručního praní s rukou v kbelíku se používá pro velmi jemné materiály. Při praní je možné využít speciální prací prostředek pro praní v ruce. Přeškrtnutá vanička znamená, že oděv nelze prát v pračce. Takovéto kousky budete muset odnést do čistírny.

Pokud jsou v symbolu vaničky tečky nebo čísla, představují maximální možnou teplotu, na kterou lze oděv prát. Pokud je tedy uvnitř symbolu jedna tečka, představuje 30 °C, dvě tečky 40 °C atd.

Sušení

Symbol čtverce symbolizuje sušení na vzduchu a čtverec s kolečkem uvnitř sušení v sušičce. Opět je zde označení pomocí teček. 1 tečka = sušení při nízkých teplotách, 2 tečky = sušení při běžné teplotě. Oděvy označené symbolem přeškrtnutého čtverce s kolečkem se nesmí vůbec nesmí sušit v sušičce. Symbol čtverce s půlkruhem zavěšeným pod horním okrajem označuje prádlo, které lze sušit zavěšené na šňůře.

Foto: Shutterstock

Žehlení

Symbol žehličky uvádí, zda je možné oděv žehlit. Pakliže je žehlička bez jakéhokoliv dalšího znaku nebo jsou uvnitř 3 tečky, lze oděv žehlit bez omezení. V případě, že je žehlička přeškrtnutá, oděv nelze vůbec žehlit. Jedna tečka znamená žehlení na nízký stupeň, tedy max. 110 °C a dvě tečky žehlení na střední stupeň, tedy max. 150 °C.

Bělení oděvu

Symbol trojúhelníku označuje, zda jsou vyžadovány specifické podmínky pro bělení. Prázdný trojúhelník znamená, že na oděv lze použít jakýkoliv druh bělidla. Naopak přeškrtnutý trojúhelník označuje oděv, který byste nikdy neměli bělit. Šrafovaný trojúhelník představuje možnost bělení, ale pouze nechlorovanými bělidly.

Pokyny pro chemické čištění

Písmena v kolečku představují pokyny pro chemické čištění. Prázdné kolečko je symbolem pro oděvy určené do čistírny. Oděvy, které mají v kolečku písmeno “P”, jsou určené pouze pro chemické čištění a oděvy určené k čištění v čistírně obvyklými postupy představuje písemno „F“. Přešktrnuté kolečko znamená, že daný oděv by neměl být chemicky čištěn.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Tento komický webísek mě opětovně utvrzuje v tom, že nejsem člověk 😁