Češi se dozvěděli drsnou pravdu. Do normálu už se nikdy nevrátí, to nejhorší právě přichází

Ve snaze překonat současnou těžkou krizi, která je tažena především zdražováním snad úplně všeho, se v občanech vytváří dojem, že brzy bude zase lépe a že se vrátíme do starých dobrých časů. Jak ale upozorňuje sociolog Martin Buchtík v rozhovoru pro server idnes.cz, tak tomu rozhodně nebude.

Příští rok to bude horší

Myslet si, že stačí překonat tuto topnou sezónu a vše bude zase v pořádku, je velkým omylem, který může vyústit v ještě větší zklamání. Naopak, musíme se připravit na novou realitu, jejíž součástí už budou vytrvale vysoké ceny energií, a to i poté, co se započte chystané zastropování.

Podle sociologa také na české domácnosti zatím krize nedopadla plnou vahou. Česká společnost si to nejhorší zažije až v příštím roce. Určitým spouštěčem bude konec fixací cen energií pro přibližně půl milionu domácností. Zatímco dosud tyto platily za elektřinu a plyn staré ceny, které byly levné, teď skočí rovnou do těch nejvyšších a zarazí se až o cenový strop, který je však stanoven poměrně vysoko.

V tomto roce také tlumivým efektem na celoplošné zdražování působila skutečnost, že domácnosti měly vytvořeny poměrně vysoké úložky v bankách, protože v minulých letech dokázaly ušetřit, jelikož neměly příliš možnost prostředky vydávat.

Foto: Shutterstock

Pomoc je k dispozici

Sociolog počítá s tím, že už v zimě se najdou miliony Čechů, které budou mít pocit subjektivního nepohodlí, například kvůli tomu, že z důvodu vysokých cen energií nebudou doma topit a budou tam mít zimu, což je velmi nepříjemné.

Na druhou stranu je takové strádání v řadě případů zbytečné. Ačkoliv zejména důchodci a samoživitelné mají omezené prostředky a musí šetřit, přeci jen tu existuje záchranná síť státu. Například žádost o příspěvek na bydlení, který zahrnuje i ceny energií, by v takovém případě měl být jednoznačně na stole a daný člověk by se mu neměl a priori vyhýbat.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra
Ondra
1 rok

Co jste si zvolili, to máte.

Staňa
Staňa
1 rok
Reply to  Ondra

Přesně tak