Při úklidu lidé zapomínají na důležitá místa. Ta pak podle toho vypadají

Vysát, vytřít, utřít prach, umýt koupelnu a záchod. Toť běžná uklízecí rutina drtivé většiny českých domácností. A není na ní nic špatného. Když srovnáme naše naklizené domovy se západními sousedy, nemáme se za co stydět. Nicméně jednou za čas, například v rámci jarního úklidu, je vhodné zaměřit se i na místa, na která se běžně zapomíná. Která to jsou?

Stropy

Ptáte se, co asi tak máte čistit na stropě? Přímo na stropě nic moc, ale během pár měsíců se vytvoří v mnoha rozích pavučiny, je dobré je vymést nebo vysát nástavcem s kartáčkem, tím nepoškodíme malbu. Do parády bychom měli vzít také lustry a světla, minimálně z nich setřít nastřádaný prach, případně utřít vlhkým hadříkem.

Dveře

Okna jednou či párkrát za rok myje skoro každý. Paradoxně se ale někdy zapomíná na dveře, zvlášť pokud mají barvu, která zamaskuje otisky našich prstů a rukou. Při čistění dveří je potřeba pamatovat i na futra, kliky a horní část dveří, kde se drží prach. Pokud mají naše dveře tendenci vrzat, tak je můžeme promazat.

Spotřebiče

Zvenku spotřebiče utíráme relativně pravidelně, ale co zevnitř? Důkladná údržba spotřebičů nás příliš neláká, ale péče se nám jistě vrátí v prodloužení doby životnosti. U pračky je třeba pravidelně čistit zásobník na prací prostředky a otírat těsnící gumu. Jednou za pár měsíců je dobré pustit ji prázdnou na co nejvyšší teplotu a otáčky. A jednou za půl roku až rok vyčistíme filtr. Na důkladné čištění filtru nezapomínejme ani u sušičky nebo myčky. Při čištění myčky zkontrolujeme také trysky.

Čištění trouby bývá nepříjemné, ale dá se usnadnit. Existují speciální sprej na trouby a grily, ten nastříkáme dovnitř, necháme dvě hodinky působit, a pak už jen setřeme hnědě zbarvenou pěnu.

Při úklidu občas nezapomínejte ani na dveře. / Foto: Shutterstock

Elektronika

I když se tak úplně nejedná o konkrétní místo v domácnosti, elektroniky máme doma každý až až. A není novinkou, že vzhledem k neustálému kontaktu s naší kůží se na displejích a v klávesnicích drží spousta bakterií. Monitory a obrazovky zase bývají zaprášené a pokud máme děti, tak i oťapané. Jak elektroniku vyčistit? Z monitorů a televizí setřeme prach hadříkem z mikrovlákna, suchým, případně navlhčeným čistou vodou. Pokud potřebují důkladnější čištění, využijeme speciální čistič přímo na obrazovky. Klávesnici vyklepáme, vysajeme, občas profoukneme stlačeným vzduchem a jednou za rok kompletně rozebereme. Pro mobily a tablety použijeme odličovací tampon namočený ve vodě.

Další tipy

Jednou za pár měsíců je dobré vyčistit lišty, kuchyňskou linku; jednou za pár týdnů odpady a hůře dostupná místa (za záchodovou mísou např.), matrace. A minimálně jednou za rok vyčistit sedačku, při té příležitosti ji odsunout a vysát a vytřít také podlahu pod ní.

Uklízet by se dalo pořád, na druhou stranu nic se nemá přehánět. Proto se naučme také užívat si naše bydlení a plnohodnotně odpočívat.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Thespruce, Realestate

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

No fajn – to strávíme půl života úklidem – jako moje sousedka, která myje okna (a nejen okna) každý měsíc…asi se nudí, což mi vážně nehrozí. Ještě bych pochopila častější mytí oken směrem do ulice, ale do zahrady, kde se nepráší skoro vůbec? Mám okna stejně čistá jako ona a myju je jednou za rok.
Ty další rady jsou fakt směšné – tyto věci dělá snad každý, když je to potřeba – ne že budu pořád jenom běhat s hadrem – chudák chlap, který má doma takovou “uklízečku”.