Nejoblíbenější lék na horečku způsobuje rakovinu ledvin. Lékaři jsou v šoku

Volně dostupné léky proti bolesti a horečce se těší obrovské oblibě. Přináší totiž rychlou úlevu v době, kdy nám není nejlépe. Bohužel se příliš nemluví o jejich nežádoucích účincích, které se často zcela pomíjejí. Pokud si dáte takový lék jednou za čas, nic se vám s největší pravděpodobností nestane, ale lékaři upozorňují na značná rizika v případě, kdy takové léky budete užívat dlouhodobě.

Pravidelné užívání je velkým problémem

Zřejmě vůbec nejoblíbenějším takovým lékem je paracetamol, který se u nás nejčastěji prodává jako paralen. Univerzálnost tohoto prášku je dána jeho obecnou bezpečností a účinkem, které přicházejí tehdy, kdy se řídíte doporučenou dávkou. Stále více však přibývá důkazů o tom, že například užívání paracetamolu v případě chronických onemocnění, tedy trvale, není vůbec dobrým nápadem a může způsobit rakovinu ledvin.

Mezi vědeckou obcí panuje konsenzus, že léky proti bolesti, takzvané NSAID, jsou bezpečné a účinné v malých dávkách, a to za předpokladu, že má člověk v pořádku klíčové orgány, jako je srdce a ledviny. Užívání těchto léků ve větší míře může způsobit poškození jater, které si někdy vyžádá i jejich transplantaci nebo smrt.

Nejnovější výzkum upozorňuje na spojitost mezi paracetamolem a rakovinou ledvin, která vyplývá z metaanalýzy velkého množství dat od pacientů. “Tato data ukázala souvislost mezi lékem a zvýšeným rizikem rakoviny ledvin,” uvedla profesorka Rebecca E. Graff z Kalifornské univerzity. Ta také upozorňuje, že je velmi důležité znát veškerá rizika u tak hojně užívaného léku.

Foto: Shutterstock

Stoupá i riziko infarktu

Nejde přitom o první takovou studii. Již dřívější vědecké objevy ukazovaly na to, že dlouhodobé a pravidelné užívání léků proti bolesti, které nejsou založeny na bázi aspirinu, zvyšují riziko rakoviny ledvin o více než 50 procent.

Nejde přitom o jediný problém. Výzkum také indikuje obavu z toho, jaký vliv má paracetamol na zdraví srdce. Ukázalo se, že lidé, kteří ho berou dlouhodobě, mají o padesát procent vyšší riziko infarktu, a to už po pouhém jednom týdnu.

Lidé paralen používají na celou řadu problémů, ať už je to horečka, bolest hlavy, bolestivá menstruace, bolest zubů, bolest zad, osteoartritida a další. Zdá se však, že by měli spíše ubrat a lék užívat jen, když je jim skutečně hodně špatně. Jinak si totiž zadělávají na mnohem horší komplikace.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 let

A preco teda taký liek vyrábajú a potom aj predávajú?!

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jan

No přece aby pak mohli zase léčit ty, co si ho koupí a dostanou tu rakovinu ledvin…