Lidé při vaření brambor dělají obrovskou chybu. Na tento fígl zapomínají i zkušené hospodyňky

Brambory jsou v české kuchyni nepostradatelnou potravinou, dost možná nejpoužívanější vůbec. Vděčí za to především svým velmi kvalitním výživovým hodnotám. Kromě toho, že dobře zasytí, obsahují také vitamin B, hořčík, železo, mangan, draslík či zinek. Na druhé straně bychom jich zase neměli konzumovat tolik, protože mají poměrně vysoký glykemický index.

Vzhledem k tomu, jak jsou brambory v české kuchyni oblíbené, překvapí, že mnoho lidí v jejich přípravě stále velmi chybuje.

Výběr správných brambor

Základní chybou je výběr špatných brambor pro konkrétní pokrm. Mnozí totiž stále neví, že není brambora jako brambora. Druhů je celá plejáda, ale v zásadě je rozdělujeme na tři varné typy, které byste měli dokonale znát.

Po bramborách varného typu A sáhněte tehdy, když potřebujete surovinu na bramborový salát. Tyto brambory jsou vhodné k vaření ve slupce. Varný typ B se hodí na pečení či restování, ale také do zeleninového salátu. A varný typ C pak použijte na bramborovou kaši, bramboráky nebo knedlíky.

Foto: Shutterstock

Nezapomeňte na zcela základní věc

Ať už pořídíte jakékoliv brambory, na jednu věc nesmíte zapomenout. Bohužel musíme konstatovat, že se tak děje velmi často. O co jde? Jednoduše o to, že brambory je nutné po oloupání důkladně omýt.

Možná se ptáte, jaký to má důvod. Tím největším je zbavení brambor škrobu. Ten sice sám o sobě není škodlivý, ale ve větším množství dokáže negativně ovlivnit chuť a navíc právě v něm se ukrývá nejvíce sacharidů, na něž jsou brambory obecně bohaté. Pakliže si tuto přílohu dopřáváte často, mělo by být vaším cílem se co největšího množství škrobu zbavit. Příliš mnoho sacharidů totiž organismus zatěžuje a zvyšuje rizika vážných onemocnění, jako je cukrovka nebo obezita.

Brambory je třeba omýt skutečně důkladně. Nestačí je dát jen na pár minut do vody. Odplavení přebytečného škrobu nějakou dobu trvá, přinejmenším několik hodin. Pokud chcete jít na jistotu, nechte brambory ve vodě namočené přes noc. Nemusíte se bát, že by to na ně mělo špatný vliv. Naopak, namočené brambory se rychleji vaří a lépe chutnají.

Foto: Shutterstock, zdroje: Delish, MasterClass

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Czechr
Czechr
2 let

Brambory jsou nejzdravější příloha, ovšem vařené ve slupce. Jinak přijdete o velké množství vitamínů a minerálů. Glykemický index mají mnohem lepší než rýže, těstoviny nebo knedlíky.

Pavel
Pavel
2 let

A jaký typ brambor použiji, když chci jen vařené brambory bez slupky?

Petr
Petr
2 let

Chybí základní informace. Přes noc namočit ve slupce? Nebo oloupané?Nebo nakrájené?

Liběna
Liběna
2 let

Vždy jsme měli domácí brambory, tedy jeden druh, který se používal na vše a vše z nich bylo dobré. Myslím, že tak nás to měla většina Teď na každý druh jídla jiné… Myslím, že v obchodech není všude ani tak označeno, aby si podle toho mohl člověk vybrat. A to máčení hodiny ve vodě – to jsem v životě neslyšela.

Honza
Honza
2 let

Tak podle článku nezjistím jaký varný typ použít pro klasické přílohové brambory 🙂

mhad
mhad
2 let

Pořídím si do své malé skříňky v panelákové kuchyni tři pytlíky brambor po 2 kg, od každého druhu jeden

S.o.b.
S.o.b.
2 let
Reply to  mhad

A co se bude dít dál ? Začalo to docela napínavě!

Erich
Erich
2 let

Já si oloupané brambory nakrájím na menší kousky a dávám je do hrnce s vodou. Promíchám je, vodu scedím a napustím novou studenou. Jakmile začnou vařit, zkontroluji je, zda mi neprská voda a zkontroluji pěnu na hladině. Pokud se tam po celou dobu vaření něco objeví, seberu pěnu lžící a vyhodím do odpadu. Brambory zásadně solím až když dělám kaši, nebo salát, jinak ne. Před vylitím vody už pěnu nesbírám, ale snažím se ji vylít s vodou. Tím spíše mne mrzí, že jsme byli bramborářskou velmocí a měli jsme kvalitní brambory. Dnes dovážíme většinou z okolních zemí a stojí za… Číst vice »

Jura Skoupý
Jura Skoupý
2 let

Dobrý den paní Terezko,
zdravím Vaši práci. Malá poznámka k bramborám. V sestavě vitamínů mi chybí C. Máte prosím tomu nějaký názor ?
Děkuji Jura

S.o.b.
S.o.b.
2 let
Reply to  Jura Skoupý

Snad jen ten, že nejdůležitější je finanční odměna za uveřejnění článku.

Vladimír
Vladimír
2 let

A jíst budete vyloužené bláto! Ovšem zdravé!

markéta
markéta
2 let

Asi by se nějaký škrob vyplavil, když to nastouháte, i s vitamíny a minerály… ale namáčet celé brambory, jako na obrázku?Leda ja jaře, když máte ve sklepě skvrkliny, že trochu pookřejí

Jiří
Jiří
2 let
Reply to  markéta

Markétko-mám dost dlouhou praxi ve vaření a myslím že dlouhým namáčením se brambory zbytečně připraví o cenné vitamíny a osobně v malém množství bych raději do vřelé vody a proč Vám píši na staré brambory trochu jinak-přidejte trochu mléka a myslím ,že při zakrytých očích nepoznáte nové kupované brambory a ty Vaše staré Dobrou chuť Jiří

jiří
jiří
2 let
Reply to  Jiří

konečně jeden kdo ví, že se nesmí z brambor vyplavit cenné minerály, takže správně poznamenáváte do vřící vody, a s tím mlékem je to tuková záležitost, to chuť ovlivní…..