Lidé teď mohou udělat velkou chybu s elektřinou a plynem, ze které už se nemusí vzpamatovat. Dejte si dobrý pozor

V současné době velmi drahých energií je každá rada skutečně drahá. Lidé jsou často zoufalí a snaží se najít způsob, jak na elektřině a plynu ušetřit, případně si alespoň zajistit, že jim do budoucna znovu nezdraží. To bohužel nedokáže nikdo zaručit.

Fixace dnes není dobrou volbou

Přesto lze však v tento moment, kdy jsou ceny energií na historických maximech, vyslovit doporučení, aby lidé jen velmi opatrně uzavírali smlouvy na dobu určitou s fixací ceny. Mohli by se totiž dostat do velkých problémů.

Také podle energetického analytika Jiřího Gavora není v současné době vhodné cenu elektřiny a plynu fixovat. Mohlo by se vám totiž jednoduše stát, že si takto uzavřete na dva nebo tři roky rekordní cenu, zatímco už za pár měsíců mohou být ceny výrazně níže.

Dnes se skutečně více než další dramatický růst očekává, že ceny elektřiny a plynu klesnou na rozumnější úrovně. Nebude to zřejmě už tam, kde byly třeba před dvěma lety, ovšem platby se zřejmě stanou únosnějšími. A to i proto, že se všeobecně očekává příchod recese, která zpomalí ekonomický růst i tím i spotřebu energií.

Foto: Shutterstock

Raději obezřetný přístup

Zároveň však zřejmě spustí vlnu propouštění a tedy i vyšší nezaměstnanosti. V případě fixace ceny energií za vysoké ceny mohou být lidé biti hned dvakrát. Pokud takovou smlouvu uzavřou, mohou si za pár měsíců trhat vlasy. Nejenže ceny budou už úplně jinde, ale ještě mohou třeba přijít o práci. V takovém případě už rekordní ceny energií, které si zafixovali, naprosto nebudou schopni platit. Není tedy od věci zůstat nějakou dobu na smlouvě na dobu neurčitou, kdy dnes sice budete platit větší částky, ale časem se vám zřejmě uleví. Navíc si zachováte manévrovací prostor.

V současné době se nedoporučuje ani praktikovat kdysi oblíbený sport v podobě změny dodavatele. Můžete si být téměř jisti, že s každým přechodem získáte jen horší podmínky. Dodavatelé se totiž dnes nové zákazníky snaží spíše odrazovat, protože pro ně nemají energie nakoupené. A když už je vezmou, tak se raději pojistí tím, že jim dají rovnou výrazně vyšší ceny.

Autorský komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok

Opět velmi znednodušený komentář pana Vavrenky. Ceny energií se jentak snižovat nebudou a rozhodně ne takovým tempem aby to v horizontu fixačního období hrálo významnou roli. Když k tomu připočítáme 15+ % každoroční inflaci tak ve finále zjistíme, že se fixace vyplatí vždy a dnes dokonce ta dlouhodobější.