Lidé vůbec neví, jak dlouho péct vepřové maso. Častá chyba vede ke špatnému výsledku

Vepřové maso na typicky český jídelníček patří. Většina lidí ho ale nepoužívá denně, a proto může dělat chyby. Když se jich vyvarujete, bude vaše pečeně vynikající. Na co se zaměřit, aby bylo maso propečené a chuťově dokonalé?

Vyberte pečeni nebo krkovici

Zde záleží na vás. Krkovice je prorostlá tukem, tudíž bude její příprava snadnější. Volba vepřové pečeně je skvělá, protože jde o libové maso, které je ale obalené tukem. Volba je na vás. Můžete si pořídit buď kotletu, která je s kostí, nebo karé – což je vykostěné maso. Pokud vám nevadí práce navíc, přineste si domů kotlety s kostí, maso vykostěte a kosti využijte na polévku.

Připravte maso na pečení

Velmi důležité je, aby maso mělo dostatek tuku. Ten nařežete po celém obvodu a do masa nasypete sůl a koření – kmín, pepř, můžete použít i česnek. Maso, které nemá prakticky žádný tuk, zkuste před pečením prošpikovat. Udělejte do něj otvory a vložte do nich na kousky nakrájenou slaninu. Pak maso pevně svažte provázkem, aby se propeklo rovnoměrně.

Nechte maso zatáhnout

Maso dejte na rozpálenou pánev s trocho oleje a nechte ho zatáhnout. Tím zajistíte, že i po dlouhém pečení v troubě bude stále chutné a šťavnaté, protože z něj šťáva nevyteče. Opéct ho musíte ze všech stran rovnoměrně.

Foto: Shutterstock

Dejte maso upéct

Poslední, co musíte udělat, je dát maso do trouby. Jsou dvě možnosti, jak ho péct – buď na mřížce, nebo přímo ve výpeku. V obou případech ho ale pečte pomalu, na 120 stupňů. Doba pečení se odvíjí od velikosti masa – 800 g pečete hodinu, s narůstající hmotností čas přidáváte. Z výpeku pak můžete připravit chutnou šťávu, kterou se dá polít brambor, nebo případně knedlík.

Omáčka z výpeku

Výpeku může být málo, zvlášť pokud čekáte hosty. Pak je snadným řešením připravit si vlastní lehkou verzi omáčky. Do výpeku přidejte pokrájenou cibuli a česnek a rozvařte, přidejte několik lžic vody, a vznikne jemná omáčka.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments