Pokuta 200 tisíc korun pro ty, kdo budou topit víc, než je povoleno. V zimě to bude tvrdé

Je stále pravděpodobnější, že na podzim a v zimě se Česká republika ocitne v nějaké formě úsporného režimu, kdy bude muset počítat s omezenými dodávkami plynu. Ten je přitom v těchto ročních obdobích klíčovou komoditou, na které je závislá nejen průmyslová výroba, ale i většina domácností z hlediska vytápění.

Dva stupně závažnosti

Dává proto smysl, že pokud bude nutné zavést úspory, dotkne se to právě i těchto domácností. Počítá se přitom se dvěma stavy, které pravděpodobně budou zahrnovat různá omezení i přísnost jejich vymáhání. Tím prvním je předcházení stavu nouze v teplárenství. V tomto režimu bude nutné zavést první opatření, která ještě nebudou zřejmě tak přísná, ale jejichž cílem bude jednoznačně omezení spotřeby plynu.

Druhým stavem už pak bude logicky přímo nouze v teplárenství. Ta nastane tehdy, když do České republiky třeba přestane proudit plyn a budou se rychle vyprazdňovat jeho zásobníky. A to takovým tempem, které bude předpokládat, že se nepodaří přečkat chladné období.

Tehdy přijdou na řadu nařízení, která už mohou mít velmi nepříjemný dopad. Půjde mimo jiné také o omezení teploty vytápění. Nejlépe to bude možné regulovat tam, kde teplo dodávají teplárny.

Foto: Shutterstock

Kontroly budou probíhat

Například teplota v obývacím pokoji by mohla klesnout na pouhých 18 stupňů a v jiných částech, třeba na chodbách, ještě níže. Podobná opatření by pochopitelně byla bezzubá, pokud by nebyla kontrolována a vymáhána.

S kontrolami se tedy počítá, zejména na základě různých podnětů. V případě družstev a společenství vlastníků jednotek budou zodpovědné zejména právě tyto subjekty, avšak v případě rodinných domků bude zodpovědnost na jejich majitelích.

Porušování pravidel může být pokutováno, a to až do výše 200 tisíc korun. To ale neznamená, že při každém porušení padne takto vysoká pokuta. Její výše bude záviset hlavně na závažnosti prohřešku. Kontroly i případné pokuty bude mít na starosti Státní energetická inspekce.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Mariam
Pavel Mariam
1 rok

Já jsem odjel do Egypta na zimu,abych měl teplo,jsem důchodce.Budu muset také platit pokutu,že je zde teplo?

Svaťa
Svaťa
1 rok

Je mi opravdu zle co tady čtu. Tady se bavíte jak znemožnit kontrolu vaší teploty v baráku. Vše nám zdražili a vám je to jedno? Teď vymysleli nové daně pro firmy. A kdy vymyslí nové daně pro nás? Není daleko doby kdy budeme platit daň, že dýcháme! To si nesmíme nechat líbit! Lidi oni jsou horší jak fašisti! Už se probuďte! Nestačí si tady vylít srdíčko a hotovo. To musíme vzít klacky a udělat správnou věc! Jakou? No přeci zrušit celou vládu! Nebo budem zase jen ovce? Nebo se sjednotíme a řekněme A Dost!

Romain
Romain
1 rok

Kdyby jste nelezli do prdele evropě a západu,v zimě by jste nemrzli tak tady nebrečte a konečně se probuďte.🐑🐑🐑🐑🐑🐑

Lukáš
Lukáš
1 rok

Vláda k ničemu a my budeme trpět 😡
Chce se mi ze všeho blejt…