Lidé vůbec neví, kolik by do pračky měli dávat prášku. Ve výsledku špatně vyperou a ještě poničí pračku

Že se prádlo ušpiní a následně je potřeba ho vyprat, víme od dětství. Mnohokrát jsme při této činnosti pozorovali naše babičky a maminky. Proto se dá předpokládat, že o této aktivitě víme téměř všechno.

Přesto ale existuje jedna věc, ve které ne každý musí mít úplně jasno. Kolik prášku dát do pračky? Nedáváme ho hodně? Nebo naopak málo? Existuje na to nějaké doporučení?

Jak dávkovat prací prášek?

Příliš mnoho prášku je spíš ke škodě. Může na vašem oblečení zanechat skvrny, které budete muset následně znovu vyprat. A pokud ho dáte málo, vaše prádlo se pravděpodobně nevypere pořádně.

Doporučuje se dodat 110 ml pracího prášku k jedné naplněné pračce. Pokud ale je vaše prádlo hodně špinavé, klidně ještě 50 ml přidejte. U tekutých gelů je dávka na jednu pračku 35 ml, u silně znečistěného oděvu i 55 ml. Prací gel je totiž mnohem koncentrovanější než prášek.

Máte tvrdou vodu? Přidejte prací prášek

Přidat prací prostředek nad rámec doporučeného dávkování je dobré i v případě, že bydlíte nebo perete v oblasti, kde je hodně tvrdá voda. Značkové prací prostředky totiž už obsahují i změkčovače vody. Proto s větším množstvím pracího prášku přidáte do vaší pračky i více změkčovače.

Ten následně zabrání tvorbě minerálních usazenin z tvrdé vody na vašem oblečení a zároveň ho zjemní. Změkčovače také brání hromadění vodního kamene uvnitř vaší pračky a prodlužují tak její životnost.

Máte větší pračku? Dejte víc pracího prášku

Dávkování není složité, protože lopatka na odměření pracího přípravku bývá součástí balení a je koncipována na objem 110 ml. Kulička uzávěru tekutých gelů zase na 35 ml.

Jenže doporučení výrobce je jedna věc a praxe druhá. Toto dávkování platí v případě, že máte klasickou pračku s náplní na 5 kg prádla. Pokud je vaše pračka větší, je potřeba tomu přizpůsobit i dávkování. Například u pračky, která pojme 9 kg suchého prádla, množství zdvojnásobte.

Foto: Shutterstock

Nepřeplňujte pračku

Důležité je také množství prádla, které se chystáte vyprat. Platí zásada, že pokud máte pračku s předním plněním, měli byste mezi suché prádlo a buben pohodlně položit dlaň, abyste měli jistotu, že pračka není přeplněná.

U praček s horním plněním by množství prádla nemělo přesáhnout objem bubnu. Neměli byste se ho tudíž snažit dovnitř napěchovat. Pokud pračku přeplníte, prádlo se nemusí vyprat dočista.

Také platí, že pokud pračku naplníte jen z půlky, i pracího prášku postačí polovina. Stejně tak v případě, že se chystáte prát oblečení, které není příliš znečištěné. Možná jste je měli jen párkrát na sobě a potřebuje spíš trochu osvěžit. K těmto kouskům vám postačí kratší program, nižší teplota a také méně pracího prostředku.

Jak odměřit množství prášku bez lopatky

Pokud u vašeho prášku lopatka nebyla nebo jste ji někam založili, existuje několik řešení, jak si poradit.

  1. Prací prostředek můžete odvážit na váze.
  2. V zásuvce, kam se prášek sype, byste měli mít rysku, která vám ukáže, kolik prášku použít a té je dobré se držet.
  3. Můžete použít obyčejnou lžící s tím, že v průměru pojme 15 ml objemu, takže stačí odpočítat potřebné množství lžic.
  4. Použijte jinou lopatku, kterou můžete mít doma, například od proteinového nápoje nebo k nabírání zmrzliny.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
1 rok

Tak to jsou fajn rady. Asi 110 ml prášku… Ale pokud to a to, tak dejte víc. Jestli tamto, dejte víc. A když náhodou ještě toto, tak dejte víc. A určitě peru pokaždé stejné množství prádla.

Aster
Aster
1 rok

Jauvajs! To je tak složité, že to se svou mizivou inteligencí asi nezvládnu – ach jo 🙁

Tein
Tein
1 rok

Paci paci pacičky, táta koupil botičky…. Ták děti, a nyní si řekneme něco o tom jak se pere prádlo v pračce.