Strašný průšvih. Čechům zmizely úspory, mnozí o tom ale stále vůbec neví. Tohle ještě bude problém

Pomalu se začíná ukazovat, že jsme se ještě zdaleka nevynořili z obtížného ekonomického prostředí, ale jsme v něm zahrabaní až po uši. Ve velkých problémech se ocitají snad úplně všichni. Lidé, kteří mají hypotéku, budou muset platit vyšší úroky. A ti, kdo mají úspory, zase musí sledovat, jak jim je likviduje inflace.

Jak k tomu lidé přijdou?

Pravdou je, že člověk s úvěrem musí počítat s tím, že bude platit nějaký ten úrok, přičemž ty z minulých let byly extrémně nízké a dlužníky nebývale zvýhodňovaly. Teď jsme se dostali do normálu, možná trochu výše, ovšem lidé už jsou uvyklí na nízké sazby a mají s úroky potíže.

Jak k tomu ale přijdou střadatelé, kteří v bankách ani zdaleka nemohou získat takový úrok na spořicím účtu nebo termínovaném vkladu, aby jim to zajistilo, že jejich peníze nebudou ztrácet hodnotu. Jde to přitom extrémně rychle. Inflační čísla mluví jasnou řečí. Loni v únoru vyskočila meziroční inflace o 11,1 % a letos v únoru o dalších 16,7 %. Za pouhé dva roky tak zmizela téměř třetina úspor, respektive jejich hodnoty.

V Česku se často mluví o tom, že jsou zde nízké majetkové daně. Ale co je tato likvidace úspor jiného než právě majetkovou daní. Z vysoké inflace totiž profituje i ten největší dlužník, kterým je stát. Jeho relativní výše zadlužení se totiž snižuje, i když generuje obrovské schodky.

Foto: Shutterstock

Musí se to řešit

Každopádně tu máme stav, kdy Česká národní banka rezignovala na zajišťování dvouprocentní inflace. Tu už nemáme druhým rokem a nezdá se, že by se v blízké době měla vrátit. Řešení by tu navíc bylo. ČNB by dále musela navyšovat úrokové sazby, jenže tak činit nechce. Členové bankovní rady argumentují tím, že by poškodili hospodářství a ztížili situaci dlužníkům. Jenže o to se vůbec nemají starat, jejich úkolem je držet cenovou stabilitu, a v tom dramaticky selhávají.

Není vůbec legrace, když v zemi řádí taková inflace, která se tam navíc usídlila. Už nelze mluvit o nějakém výkyvu jako spíše o setrvalejším problému, který je potřeba řešit. Sám od sebe totiž nezmizí.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Vždyť tomu nemuselo dojít, Václav Klaus měl v devadesátých letech udělat reformu a zmodernizovat výrobu.
To co v devadesátých letech minulého století udělal s ODS, začal předcházet na tržní ekonomiku, nechal okrást dělníky, začal zadlužovat stát, rozprodal průmyslové firmy a některé nechal zkrachovat

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Josef

Budeme se divit až nuzné dělnictvo začne okrádat ty, co okradli dělníky. – To už tady přece bylo!

Last edited 1 rok by Zvoník