Tak je to tady. Češi prý půjdou do důchodu až v 71 letech. To je drsné, nečekalo se to

Důchody v České republice čekají obrovské změny. A nemluvíme tu teď jen o plánovaném snížení mimořádné valorizace, která měla původně činit v průměru 1800 korun, ale nakonec dosáhne pouhých 760 korun, a to jednoduše proto, že na důchody přestávají být peníze.

Už není prostor

Jsou to totiž právě penze, které zasekávají do rozpočtu stále větší sekyru. Jen tato mimořádná valorizace, ke které by bez vyšší inflace vůbec nedošlo, měla přijít na 35 miliard korun. To jsou obrovské částky. Důchody se přitom valorizují i pravidelně, a to začátkem každého roku. Loni jsme navíc měli rovnou dvě mimořádné valorizace.

V důchodovém systému bude nutné provést mnohem hlubší změny, jinak jednoduše zkolabuje. V této podobě není udržitelný. Jak ale upozorňuje expert na penze Vladimír Bezděk pro server CzechCrunch, velký prostor pro změny už není. Bude tedy nutné implementovat poměrně dramatické kroky.

Pakliže by nedošlo k velkým změnám v systému, na důchody už by nebylo po roce 2030, tedy mnohem dříve, než se myslelo. Tehdy totiž začnou do penze odcházet silné ročníky ze 70. let. Situace dojde definitivně do stavu, kdy důchodců bude příliš mnoho a pracujících zase málo.

Foto: Shutterstock

Změny ve výpočtech

Začalo se tak mluvit o tom, že bude nutné navýšit věk odchodu do důchodu na 68 let. Jak se ale ukazuje, ani to zřejmě nebude stačit. Dle Bezděka už by se lidé narození kolem roku 2020 měli připravit na ještě vyšší věkovou hranici, a to někde na 71 letech.

Zřejmě se nevyhneme ani nejrůznějším změnám ve výpočtu důchodů. Pravděpodobně bude nutné upravit i valorizační rámec tak, aby lépe zohledňoval pokles reálné mzdy. Důchody dosud sice vždy rostly s tím, jak reálná mzda rostla. Teď však většině lidí poklesla, avšak penze rostou dále. Měly by přitom být minimálně zmrazeny do doby, než je nárůst reálné mzdy opět dožene.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Dagmar Dudychová
Dagmar Dudychová
3 dní

Ať jde celá vláda doprdele.