Co je makulární degenerace? Způsobuje ztrátu vidění

Makulární degenerace je progresivní onemocnění postihující osoby starší 50. let. Dochází při ní k postižení střední části sítnice, což způsobuje postupnou ztrátu centrálního vidění. Pokud se nepřistoupí k léčbě makulární degenerace, může dotyčný člověk až oslepnout.

Proč makulární degenerace vzniká?

Pokud byste se pídili po přesné příčině tohoto zdravotního problému, bohužel by se vám nepodařilo dopracovat se ke konkrétnímu výsledku. Ani odborníci stále ještě nemají jistotu, proč vlastně vzniká. Lékaři dospěli k tomu názoru, že za vznik může z větší části vyšší věk, mezi další příčiny pak patří stravovací návyky, cévní onemocnění či nadměrné působení slunečních paprsků.

Rozděluje se na dvě formy

Makulární degeneraci si můžeme rozdělit do dvou forem:

  • suchá
  • vlhká

Suchá MD je častější a mezi její projevy patří citelné rozostření zraku. Vlhká forma MD je progresivnější a v případě, kdy se nezačne léčit, hrozí celkovou ztrátou zraku.

Jak makulární degenerace předcházet?

Nejúčinnější prevencí jsou v tomto případě pravidelné návštěvy očního lékaře, které by neměly podceňovat především pacienti starší 45. let. I když si možná myslíte, že se zrakem nemáte vůbec žádné problémy, rozhodně pravidelné kontroly neberte na lehkou váhu.

Podle statistik může MD za vznik slepoty v téměř 9 % případů. S tímto zdravotním problémem častěji trpí ženy nežli muži. U pacientů středního věku je riziko vzniku této choroby cca 2 %, kdežto u pacientů starších 75 let je ale riziko až 30 %.

Jak makulární degeneraci léčit?

MD se léčí podáváním nitroočních injekcí, které obsahují protilátky proti růstovému faktoru. Aby byla léčba MD opravdu účinná, musí se k aplikaci těchto injekcí přistupovat jednou měsíčně – pacienti se však jednohlasně shodují na tom, že nechávat si každý měsíc píchat injekce do oka není nic příjemného.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments