Jak správně pečovat o ustupující dásně?

V případě péče o dutinu ústní myslíme hlavně na to, zda jsou naše zuby čisté, bílé a bez kazů. Avšak zdravé dásně jsou stejně důležité jako zdravé a silné zuby. Mnozí si tento fakt nejen neuvědomují, ale také ani neřeší. A právě typickým problémem jsou ustupující dásně.

Co to znamená a jaké jsou příznaky?

Dásně, což je tkáň, která obklopuje chrup, se v tomto případě odtahuje směrem nahoru a tím se tak stále více a více odhaluje zub či zubní kořen. Jedná se poměrně o častý problém, který si však řada lidí ani neuvědomuje.

Mezi prvními příznaky odhalování dásní je zpravidla zubní citlivost či zub vypadá delší než obvykle. Taktéž dásně mohou být choulostivé a snadno krvácet. Stejně tak špatný dech je jednou z příčin ustupujících dásní.

Faktory, které mají vliv na vznik problému, je hned několik. Jednak to může být způsobeno parodontálním onemocněním, vlivem genů, tj. dědičnost, nedostatečnou péčí o chrup a dásně, agresivní způsob čištění chrupu, používání tabákových výrobků, probíhající hormonální změna v těle, křivé zuby. Díky ustupujícím dásním začínají vznikat mezery mezi zubem a dásní, což usnadňuje tvorbu choroboplodných bakterií.

Jak na správnou péči?

Především ukončení špatných návyků a zahájení procesu vedoucího ke zvrácení ústupu. Zlepšení péče u chrup a především ústní dutinu, šetrnější způsob čištění zubů může výrazně pomoci. Vhodné je vyzkoušet i osvědčené a jednoduché domácí metody, které jsou efektivní a pomohou bránit ustupování dásní. Přírodní metody mohou obnovit zdraví dásní a současně je chránit před dalším poškozením.

Snadné a účinné tipy na ustupující dásně

  • Včelí propolis – má antibiotické a antifungální, tj. protiplísňové vlastnosti, které pomáhají zbavení bakterií, které dokáží zapříčinit řadu problémů se zuby a dásněmi. Vhodné je vyplachovat ústa ráno a večer 2% propolisovým přípravkem.
  • V průběhu dne vypít dostatek čisté vody, díky které je stimulována produkce slin, což přirozeně napomáhá zabíjet bakterie.
  • Výměna zubního kartáčku každé tři měsíce, používání pouze měkkého zubního kartáčku.
  • Používání zubní pasty či ústní vody mající hlavní složku aloe vera.
  • Konzumace potravin bohatých na vápník, jako jsou mléčné produkty, dále losos, sardinky, tofu, zelenina, obiloviny apod. Účinným pomocníkem je zelený čaj, jenž podporuje zdravé dásně a zuby.
  • Chození na pravidelné stomatologické prohlídky dvakrát ročně.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments