Malé svou velikostí, velké svými účinky. Jaký vliv mají semínka na naše zdraví?

Semínka jednoznačně patří do zdravého jídelníčku. Mnoho lidí ale vůbec netuší, co nám vlastně mohou po zdravotní stránce nabídnout. Jsou možná malá svou velikostí, ale svými účinky předčí celou řadu potravin. Proč tedy semínka zařadit do jídelníčku a dát jim šanci?

Není semínko jako semínko

Nejen v obchodech se zdravou výživou, ale stále častěji i v každém větším supermarketu můžete narazit na různé druhy semínek. Nabídka je opravdu široká a rozhodně tak je z čeho vybírat. Smutné na tom všem je, že ačkoli si dnes můžeme mezi semínky opravdu pestře vybírat, mnoho lidí vlastně neví, k čemu jsou dobrá, proto kolem nich v obchodě jen nezaujatě prochází. A to je velká škoda.

Proč konzumovat semena?

Semena v sobě obsahují spoustu důležitých a zdraví prospěšných látek, které naše tělo potřebuje. Jsou přirozeným zdrojem energie. Semena jsou důležitá pro správný růst rostlin, kterým dodávají energii. Často se jim přezdívá nutriční generátory.

V semínkách najdete například protein, vitamín E nebo vlákninu a samozřejmě spoustu dalších významných látek.

Jaké známe druhy semínek?

Jak již bylo řečeno, semínek je k dostání velký výběr a byla by škoda (a chyba každého z nás) pokud bychom je vědomě přehlíželi. Mezi nejznámější patří například semínka:

  • sezamová
  • chia
  • slunečnicová
  • konopná
  • lněná
  • dýňová

Každý druh semínek v sobě obsahuje určité množství látek a především zdravých olejů, které naše tělo přijme s nadšením.

Můžete je jíst samotná, nebo je přidávat do pokrmů

Na semínkách si můžete smlsnout jen tak, sníst je můžete samotná třeba jako lehkou svačinku – kupříkladu dýňová nebo slunečnicová semena se dají zobat večer u televize místo nezdravých brambůrků. Stejně tak je ale možné s pomocí semínek oživit celou řadu jídel – ovesné či jiné kaše, přidat si je můžete do jogurtu, z chia semínek se dělají výborné pudinky, které jsou oblíbenou svačinkou nebo snídaní, používat je můžete i při pečení.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments