Malé změny v obličeji mohou prozradit vážné nemoci

Zdraví je tím nejcennějším, co máme. Bohužel si to ne vždy dostatečně uvědomujeme. Často to zjistíme až tehdy, kdy ho ztratíme a jeho opětovné získání se stane středobodem našeho snažení. Tehdy už ale musíme trávit dlouhé hodiny v lékařských čekárnách a na vyšetřeních, případně polykat nedobré prášky.

Přitom mnoha problémům se dá předejít dobrou znalostí vlastního těla. To nám poskytuje spoustu náznaků, že s ním není něco v pořádku. Je třeba si jich zavčasu všímat. Patří mezi ně třeba malé změny v obličeji, které přitom mohou signalizovat vážné zdravotní problémy.

Řídnutí obočí

Pokud zjistíte, že vaše obočí řídne, je jemnější a slabší, zamyslete se, zda tento signál nedoprovází další příznaky, jako například chronická únava, letargie, pocti chladu a suchá kůže. Mohlo by totiž jít o příznaky hypotyreózy. Rozhodně nejde o nic banálního a měli byste pro jistotu vyrazit k lékaři.

Nadměrné ochlupení obličeje a akné

Proti akné obvykle bojujeme povrchově a nechceme, aby se na obličeji vyskytovalo, protože ho hyzdí. To je jistě pravda, ale zamýšleli jste se už nad tím, proč vzniká? Poměrně často je projevem hormonálních poruch, které se mohou hlásit také výraznějším ochlupením obličeje. Jde například o hirsutismus nebo syndrom polycystických vaječníků.

Červené tváře

Pokud se vám v choulostivějších situacích červenají tváře, nevěšte hlavu. To je naopak projevem dobrého prokrvení obličeje. Ovšem když se vám na obličeji začnou objevovat červené fleky a tváře navíc začnou pálit, mohlo by se jednat o nepříjemné autoimunitní onemocnění známé jako lupus. Ten mimo jiné způsobuje bolest kloubů a zánět řady orgánů.

Tmavé kruhy pod očima

S tmavými kruhy pod očima se tu a tam setká každý z nás. Obvykle bývají projevem únavy. Ovšem v případě, že dlouho nemizí a tvoří spíše fialový erytém kolem víček, měli byste zpozornět. Jde totiž o jeden z projevů dermatomyositidy, což je autoimunitní zánětlivé onemocnění postihující svaly a kůži.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments