Koronavirus v Itálii zřejmě zmutoval, proto je tak smrtící

Koronavirus Evropě pořádně zatápí. Nechce se příliš věřit tomu, jak – z dnešního pohledu – hladce epidemii zvládli v Asii, a to včetně nejzasaženějších států jako Čína nebo Jižní Korea. Virus se zde už prakticky nešíří, zatímco v Evropě nabývá tvaru obávané exponenciální křivky.

Těžko vysvětlitelná smrtnost

Proč tomu tak je, to se zatím můžeme jen dohadovat. Jeden z nejčastěji omílaných argumentů je ten, že Evropa má výrazně starší obyvatelstvo než Asie. Dalším potom, že nejlidnatější kontinent je výrazně ochotnější naslouchat úřadům, pokud to řekneme eufemisticky. V takové Číně totiž občanům nic jiného nezbývá. Pokud neuposlechnou, dolehne na ně represivní aparát. Ukazuje se, že to proti podobným epidemiím může fungovat.

Přesto mnohým nedává spát skutečnost, že zejména v Itálii na koronavirus umírá tolik lidí. Stářím obyvatelstva takový rozdíl vysvětlit nelze. Smrtnost aktuálně dosahuje 7 % a neustále stoupá. Jedním faktorem může být podfinancovaný italský zdravotní systém. Proti tomu ale zase stojí argument, že i v mnohem chudších státech na Covid-19 neumírají takové počty lidí.

Koronavirus se může vyvíjet

Podle newoyrského epidemiologa Hakima Djaballaha může být vysvětlení úplně jiné. “Domnívám se, že Itálie a Irán se potýkají se zmutovanou a vysoce nakažlivou verzí stejného koronaviru,” uvedl Djaballah. Experti se ostatně od počátku epidemie obávali toho, že by koronavirus mohl zmutovat a vylepšit tak své schopnosti. Zůstal by extrémně nakažlivým a přitom by se stal ještě nebezpečnějším.

Pokud by tomu tak skutečně bylo, s největší pravděpodobností bychom se v České republice také potýkali s touto zákeřnější podobou viru. Do Česka byl totiž koronavir importován právě ze severu Itálie, odkud se v rozpuku místní epidemie vracely desítky tisíc lyžařů. Ti předtím nedbali na doporučení, ať do oblasti raději vůbec nejezdí.

Epidemiolog Hakim Djaballah na druhou stranu trochu uklidňuje paniku. Říká totiž, že koronavirem se po celém světě nakazí maximálně 20 % obyvatelstva. A to ke svým výpočtům ještě přidává hodně velkou rezervu. Spíše prý půjde o 10 %. Jeho názor je tak v rozporu například s výrokem německé kancléřky Angely Merkelové, která předpokládá promoření 50 až 70 % populace.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments