Maliny a další keře nejlépe rostou ve slepičím výběhu. Naši předci věděli to, co už se zapomnělo

Stále více lidí si dnes pořizuje domácí chovy slepic. Je to logické – slepice potřebují ke spokojenému životu velmi málo. Otevírání a zavírání kurníku se navíc dá řešit pomocí elektroniky. Slepice mají veškerý komfort. Navíc se v jejich výběhu daří některým plodinám.

Dostatek popela a slepičí les

Slepice ke svému životu potřebují skutečně málo. Stálý přístup k zrní a k čisté vodě se dá vyřešit pomocí dávkovačů krmiva. Ranní pouštění slepic a jejich večerní zavírání vám obstará elektronický systém. Pokud tedy pojedete na víkend pryč, nic se nestane.

Slepice navíc milují aktivity ve svém výběhu. Nachystejte jim nádobu, kam budete sypat popel z opékání. Dřevěný popel je pro tyto tvory vítanou koupelí. Když mají slepice přístup k popelu, netrpí na čmelíky a další parazity.

Doporučuje se také pořídit slepicím úkryt, kam se během dne mohou schovat před nepřízní počasí. Slepičí les je vítanou změnou. Kur domácí zde nalezne úkryt i zdroj hmyzu.

Velký výběh? Paráda!

Pokud máte větší zahradu a ne příliš vysoký počet slepiček, máte vyhráno. Slepice vám svou hrabavou aktivitou pozemek nestihnou zničit a místo toho se budou starat o spásání zdravých rostlin. Vajíčka pak budou v té nejlepší kvalitě! Ve výběhu by neměly chybět pampelišky, jitrocel, ptačinec, kontryhel, merlík, pelyněk nebo sedmikrásky.

Slepice nepohrdnou žádnými zbytky z kuchyně. Děláte si pravidelně mrkvovou šťávu? Výborně! Nabídněte jim zbytek dužiny, s chutí se do něj pustí. Pravidelnou konzumací zbytků mrkve budou vaječné žloutky jako sluníčko – budou mít dokonce oranžový nádech.

Foto: Shutterstock

Keře, které povoláte do akce

Ovocné stromy jsou pro slepičí výběh ideální volbou. Tvoří stín, zároveň případný spadený plod představuje vítanou změnu v jídelníčku těchto zvědavých tvorů. Slepice svým trusem přirozeně hnojí půdu pod keři i stromy.

Do slepičího výběhu se hodí třešně, jabloně, hrušně i švestky. Jalovec, rakytník, líska nebo jeřabina je také nalákají ke svačině. Pokud ale chcete slepicím udělat skutečně velkou radost, zasaďte do výběhu rybíz, maliny, jostu, angrešt a muchovník. Slepice budou mít přístup k vitamínům a keře zde skvěle porostou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Stockslagers

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Slepice dneska a v satelitech? 😀 😀 😀
V “panelácích naležato” nechtějí ani ovocné stromy – protože z nich padá listí…kdepak slepice! O ty se musí člověk starat, a to se dneska lidem nechce – ti budou raději řvát, že vejce stojí moc peněz…vždyť dneska lidé nejsou schopni zalít ani to, co jim člověk vysadí a co je horší – nejsou ochotni ani platit za tuto údržbu.