Mám vždy nejnižší účet za vodu v celém paneláku. Tak já vám ten trik teda prozradím

Mít nižší účet za energie by chtěl každý z nás, zejména v době všeobecného zdražování. Ušetřit na energiích je poměrně snadné, stačí si osvojit pár triků a naučit se vodu používat jako by byla vzácným zdrojem. Kromě vlastní peněženky prospějete i životnímu prostředí.

Vysoká spotřeba s každodenními návyky

Šetřit vodou můžete za každé situace. Jednodušší to mají majitelé rodinných domů, kteří mají řadu možností, jak v domácnosti využívat vodu dešťovou. Různé aktivity na úsporu vody jsou podpořeny i vládními dotacemi, jelikož se můžeme brzy ocitnout v situaci, že přijdeme o mnoho vodních zdrojů na našem území v důsledku postupujícího sucha. Začněte se chovat k vodě více šetrně, brzy to poznáte při vyúčtování roční spotřeby.

Sprcha za polovic

Relaxační koupel ve vaně plné vody je jistě příjemná, pokud ale chcete vodou šetřit, neměla by být vana pravidlem. Namísto horké koupele si dopřejte rychlou sprchu. Spotřeba vody klesne až o dvě třetiny, očista nebude ošizena a prospějete i pleti. Výměnou vany za sprchu ušetříte vodu, ale i energii nutnou pro její ohřev.

Umývejte a čistěte bez vody

Při čištění zubů vám nemusí téct voda proudem, abyste si za 2 minuty namočili kartáček. S pákovou baterií vodu snadno zapnete a ústa vypláchnete až budete mít chrup důkladně vyčištěný.

Podobně postupujte při umývání nádobí. Buď můžete nádobí umývat v napuštěném dřezu nebo nádobí namočit, důkladně vydrhnout houbičkou a teprve poté zapnout proud vody pro jeho oplach.

Foto: Shutterstock

Myčka a pračka plně využitá

Ačkoliv máte programy na poloviční dávky prádla a nádobí, plně využitá myčka a pračka má mnohem efektivnější provoz. Nezapínejte spotřebiče, pokud pro ně nemáte dostatečné využití. Postupujte podle návodu a do pračky dávejte tolik kilogramů prádla, které jsou pro uvedený prací program předepsány. Do myčky nádobí dobře skládejte, abyste využili každý centimetr prostoru. Kdo má starší myčku a pračku, měl by zvážit, zda se mu vyplatí investice do nových úsporných pomocníků.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

Lze ušetřit i na splachování toalety:
Žije-li člověk sám a nechodí na záchod příliš často, lze přiškrtit přívod vody do rezervoáru na splachování tak, aby napouštění rezervoáru bylo pod normou nejmenšího zaregistrovatelného průtoku vodoměru v bytě, což bývá v praxi tak hodina napouštění rezervoáru ke spláchnutí. Toto napouštění, pokud je v bytě samotné ve spotřebě vody, vodoměr neregistruje. – A v tom to je!

Last edited 1 rok by Zvoník
Pavel
Pavel
1 rok

Tak tahle šetřím už 20 let.