Prodlužte životnost lednice o 10 let a více. Výrobci to tají, aby lednice pravidelně odcházely

Lednička je jeden z největších a nejdůležitějších spotřebičů, který doma máme. Nemělo by tedy být velkým překvapením, že je potřeba se o ni správně a pravidelně starat. Pokud vám při čtení těchto řádků vstávají hrůzou vlasy na hlavě, máme pro vás skvělou zprávu. Běžnou údržbu ledničky zvládne na výbornou i úplný antitalent. Jen je třeba vědět, co přesně dělat. Lednička se vám pak odmění dlouhou životností a vaše srdíčko poskočí radostí také při pohledu na účet za elektřinu.

Pohrajte si s nastavením

Lednice musí být správně nastavená, jednak kvůli potravinám, jednak kvůli spotřebě. Přijatelná teplota v lednici se pohybuje od 0 °C do 8 °C, za ideální teplotu se považují 4 °C. Zároveň pamatujte na to, že lednice by nikdy neměla být umístěna blízko zdroje tepla (trouba, pračka), spotřebuje pak více energie na chlazení.  

Zkontrolujte těsnění

Pokud těsnění na dveřích chladničky nedoléhá, studený vzduch proudí ven, což znamená, že plýtváte energií, protože lednička musí pracovat mnohem více, aby udržela požadovanou teplotu. Nejste-li si přiléhavostí jistí, udělejte malý test. Přivřete do dveří bankovku tak, aby půlka byla v lednici a půlka mimo ni. Pokud bez problému drží a nevyklouzává, těsnění se zdá být v pořádku.

Těsnění byste měli čistit zhruba dvakrát ročně zubním kartáčkem a roztokem z jedlé sody a vody. A i během klasického používání se ujistěte, že těsnění neobsahuje zbytky jídla.

Foto: Shutterstock

Vezměte do ruky vysavač

Lednice často bývá zezadu velmi zaprášená, proto nemůže fungovat efektivně. Dvakrát do roka je proto třeba lednici odpojit ze zásuvky a pomocí kartáčového nástavce na vysavač vysát zadní mřížku a cívky.

Řešení problémů

A pokud vás lednice zlobí, vytéká z ní například voda nebo má tendence rezavět, vyčistěte odtok vody umístěný ve spodní, zadní části lednice. Pravděpodobně bude zanesený. Na čištění použijte nástroj, který byl součástí balení lednice nebo to zvládnete i delším drátkem nebo brčkem.

Foto: Shutterstock, zdroj: realsimple.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
JUDr. Pavel Bláha
JUDr. Pavel Bláha
1 rok

Opět další nesmyslné a ničím skutečným nepodložené bláboly.