“Máňo, koukej na ty párky, berem všechny.” Češi vyjeli do Polska na nákupy, místní netušili, co se děje. Byli jsme u toho

Skutečnost, že Češi rádi jezdí na nákupy do Polska, je všeobecně známá. Důvodem je především to, že zde nakupují za výrazně nižší ceny, a tak se jim vyplatí vážit cestu čítající klidně 150 kilometrů. V poslední době se však tato nákupní turistika poněkud vymyká z rukou.

Vykoupení obchodů

Šance se pochopitelně chopili i tuzemští podnikatelé, kteří začali do Polska pořádat i autobusové zájezdy. A to za jediným účelem, nakoupit si levné zboží a jet zase zpátky domů. Zatímco dosud tak byl tento způsob nakupování omezen především na ty, kdo vlastnili své auto, dnes už se za polské hranice pořádají masivní výsadky Čechů lačnících po levných potravinách.

A v místních obchodech je to bohužel znát. Autor tohoto článku byl o minulém víkendu svědkem událostí, za které se musel hluboce stydět. Do jednoho ze supermarketů v Bogatyni totiž naběhlo najednou velké množství Čechů, ať už těch, kteří přijeli individuálně, ale i těch, které zde vysadili hned dva autobusy.

Představení, které následovalo, skutečně ze všeho nejvíce připomínalo slet kobylek. Popřípadě výlet lidí z nějaké rozvojové země, kde skoro nic není k mání. Přes celou prodejnu zaznívaly věty typu: “Táto, dělej, pojď se podívat, koukej, kolik tady stojí máslo. Vezmeme jich deset, dáme to na mrazák.” nebo “Máňo, koukej na ty párky, to berem všechny.

Foto: Shutterstock

Místní už toho mají dost

Několik místních, kteří se v prodejně také vyskytovali, často obraceli oči v sloup, když se marně snažili dostat k regálům a vzít si to, co potřebují. Mnohdy narazili na problém, že jim to Češi vzali doslova před očima způsobem, že nic nezbylo.

Poláci dlouho neměli nic proti tomu, když k nim sousedé jezdili nakupovat. Naopak, do určité míry byli rádi, protože to podpořilo i místní služby. Postupem času to však přerostlo rozumnou mez a dnes dochází spíše k vykupování tamních obchodů, které se zdejším obyvatelům pochopitelně nezamlouvá.

Starosta města Bogatynia ostatně už vyzval Čechy, aby se v obchodech chovali slušně a nakupovali s rozmyslem. Konkrétně dodal, že místní by si také rádi nakoupili.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Běla
Běla
1 rok

Já měla možnost bogatyňskou Bedroinku v říjnu a listopadu navštívit celkem 8x, vždy v odpoledních hodinách. A to při návratu ze služebních cest. Kdo tam nebyl, neuvěří. Nezažila jsem sice nakupující zájezd, ale již zcela prázdné regály a rozhořčení maminek, že cestou z práce si nekoupí ve městě nic. A já si povětšinou i odvážela jen stud za to, kam jsme to s naší vládou dopracovali. A tak nákup večeře na benzín ě to jistí.

Kateřina
Kateřina
1 rok

Já se omlouvám, ale žiji již několik let v PL a také tu pracuji a bohužel to co tu je napsané, není lež. I ja se kolikrát stydím, ze jsem Češka. Byla jsem zvyklá chodit na nákupy večer ale teď musím ráno, protože večer jsou konkrétní věci absolutně vyprodané . A Čechy na a nákupech zažíváme denně a jsou opravdu jako kobylky. Já sama jsem v českých obchodech v šoku, jak vše narostlo a chápu, že tu jezdí na nákupy, le opravdu trocha kultury by neškodila. Na druhou stranu polské prodavačky mají české zákazníky rady, protože jsou slušní a trpělivý… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok

No dělat si legraci z obyčejných spoluobčanů že se snaží vyjít s výplatou je ubohé, není to náhodou chyba té zlaté EU, která nás akorát ožebračuje a nedokáže například sjednotit daně a státní dotace napříč unií aby si vzájemně obyvatelé jednotlivých zemí nekonkurovali a nevyužívali výhod sousedních států?

Tomáš
Tomáš
1 rok

Mám chvíli čas, tak paní redaktorko co tak navštívit všechny nadnárodní společnosti a napsat konečně pravdu o té cenové hrůze kterou tady provádějí.
No a úplná pecka by byla kdyby jste třeba ujistila Máňu že nemusí do Polska, protože párky a máslo tady máme za hubičku.
A už nás neoblbujte,jsou Vánoce.

Radka
Radka
1 rok
Reply to  Tomáš

Moje řeč