Máte panickou hrůzu z panenek? Trpíte pediofobií

Máte nepříjemné pocity z panenek? Pozor, může z toho propuknout panická hrůza. Strach z panenek se může změnit ve velice nebezpečnou fóbii. Někteří lidé panenky sbírají, děti si s nimi hrají, není na nich přece nic strašidelného. Problémem jsou filmy a televizní pořady, které tyto hračky démonizují.

Panenky ožívají

Nikdo se se strachem z panenek nerodí. Ten vzniká především u dospělých a dospívajících, kteří sledují horory. Nepříjemné pocity vznikají, protože moderní horory panenkám a jiným hračkám dávají špatnou pověst. Myslím si, že spousta z vás viděla horor Annabelle nebo Zlověstné ticho. Pak víte, o čem píši.

Máte pocit, že vás panenky sledují?

Strašidelný příběh doprovázený nepříjemným hudebním podkresem. Ani nevíte, že se ve vašem nitru rodí možné trauma. Přichází nepříjemné pocity, tedy strach a nebezpečí. Hororový film vás má nasáknout strachem, který vychází ze specifických situací. Tento strach bude vznikat v případě konfrontace s jinými panenkami a hračkami, které vypadají třeba i nevinně. Strach absorbujete a ten bude vyvoláván podněty ve vašem okolí. Přicházet mohou nepříjemné pocity, například, že vás ona panenka sleduje.

Nejednoznačné situace

V Japonsku vznikl termín “tajemné údolí”. Termín popisuje neklid, když člověk potká robota, jenž je až příliš podobný člověku. Je to podoba, která člověka přitahuje i děsí zároveň. Opravdový strach však přichází tehdy, když robot začne vykazovat nelidské chování. Z toho vychází odlišnost a neznámo. Jednoduše člověk neví, co má čekat, co přijde a neví, s čím je vlastně konfrontován. Strach tedy přichází z nejednoznačnosti a neznáma.

S klauny se humor stává hrůzou

Stejný problém přichází s klauny. To, co mělo být humorem, se mění ve strach a čirou hrůzu. Horory z klaunů udělaly pitoreskní, zvrácené zabijáky, ze kterých se mnohým ježí chlupy na celém těle. Klaun opět vyjadřuje nejednoznačnost. Čekat humor nebo hrůzu? Nevíte to, a tak se začnete bát.

Když se ze špatných pocitů stane destruktivní teror

Z nepříjemných pocitů a strachu se může stát neúnosná, těžko zvladatelná fobie, která trpícího omezuje v běžném životě. Této fobii se říká Pediofobie. Je to nový termín, neboť tento neduh se šíří s moderní dobou. Pediofobie nenavazuje jen na filmové panenky, ale na úplně všechny. Někteří psychologové říkají, že jde o velmi neobvyklou fobii, se kterou se ještě nikdy nesetkali. Pokud by však došlo k léčbě takových případů, probíhala by konfrontací s předmětem strachu.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Loading...