Jaké civilizační choroby jsou nejčastější a na co si dát pozor?

Civilizační choroby jsou nemoci moderní doby. Ovlivnitelné faktory zaviní až 3/4 vznik civilizačních onemocnění. Choroby a jejich následky se léčí jako dlouhodobé a chronické nemoci.

Příčiny chorob jsou dané moderním životním stylem. Jde o vysoký příjem kalorických jídel živočišného původu, nadměrné slazení i solení, nedostatek zeleniny a ovoce, kouření, drogy, alkohol, nedostatek pohybu, stres a znečištěné životní prostředí. Mezi civilizační choroby se řadí i AIDS po infikaci virem HIV, revmatismus, předčasné porody a potraty, demence, Alzheimerova choroba, alergie a astma.

Srdce a cévy

ČR je první v onemocnění srdce a cév, srdečních nemocech i infarktu myokardu. Při nitrobuněčné metabolické poruše vzniká v těle mnoho toxického homocysteinu. Při genetické poruše některých enzymů či buněčného metabolismu není dobře zpracováván, hromadí se v plazmě a pak je vylučován močí. Zvýšená hladina v krvi se projeví stejně jako otrava krve. Ukládání tuku, cholesterolu a vápníku v cévách je ucpává a mohou prasknout. Hrozí i vysoký krevní tlak. Až 60 % nemocí končí úmrtím.

Poruchy příjmu potravy

Až 60 % Čechů je obézní. Rizika obezity přinášejí srdeční onemocnění, diabetes, nemoci páteře i kloubů. Příčinou je nedostatek pohybu i spánku, nadbytek potravin, časté diety, kouření, alkohol, stres i genetika. Mentální anorexie je naopak psychická nemoc, provází ji touha po nadměrné štíhlosti a přináší potíže v podobě srdeční arytmie, anémie, slábnutí kostí a neurologických komplikací.

Cukrovka

Diabetes je 1. typu, kdy se objevuje porucha tvorby inzulínu ve slinivce a 2. typu, kdy už se jedná o snížený počet inzulinových receptorů. Objevuje se zvýšená hladina inzulínu v krvi a až 80 % pacientů zároveň trpí obezitou. Největší rizika cukrovky se projevují poruchou prokrvení, poškozením zraku a končetin. Do sítnice prosakující cévy, ucpávají se a na sítnici se objevují nevyživovaná místa.

Nádorová onemocnění

Nádorová onemocnění způsobuje rychlý růst určité populace buněk. Může jít o neškodné bradavice, ale i zhoubnou leukémii a další typy rakovinového bujení. Nedostatek enzymů naruší kontrolu dělení buněk. Tvorba a funkce enzymů je ovlivněna chemickými látkami v těle i nesprávnou stravou.

Syndrom vyhoření

Vyčerpání organismu má 4 fáze. Na počátku pracujeme až do roztrhání těla, pak máme pocit, že nestíháme, následně, že to nezvládáme a nakonec začne převládat pocit, že už nemusí stíhat vlastně nic. Dostavuje se chronická únava a vyčerpání. Dlouhodobé přepínání je vysoké riziko.

Deprese

Dlouhodobé poklesy nálady, úzkost a osamocenost. Ztráta smysluplné činnosti, zpomalení myšlení a ztráta reakce na radostné podněty. Až 30 % pacientů trpících cukrovkou má současně i deprese.

Prevence civilizačních chorob

Je třeba se zamyslet nad svým životním stylem. Nestačí jen užívat potravinové doplňky a vitamíny. Je třeba se zaměřit na pestrou stravu připravovanou z čerstvých potravin, aktivně se věnovat pohybu, odpočívat, méně se stresovat, dostatečně spát, nadměrně nekonzumovat alkohol a drogy, omezit kouření, nebo raději zcela přestat. Jedině disciplínou lze těmto chorobám předejít

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments