Máte v noci tento pocit? Neznámé znamení prozradí, že vám v krvi koluje příliš mnoho cukru

Příliš vysoká hladina cukru v krvi může být velmi nebezpečná. Přitom o sobě nedává nijak zvlášť vědět, a tak je obtížné proti ní včas zasáhnout. Většina lidí si tohoto stavu vůbec nevšimne. Prozradit ho ale přeci jen může jedna věc, ke které dochází v nočních hodinách.

Příznak v noci zesílí

Vysoký cukr v krvi neblaze působí na řadu orgánů a některé z nich to dají vědět, ovšem zejména v noci. Pokud mluvíme o cukrovce, pak je třeba říct, že ji způsobuje neschopnost těla správně reagovat na inzulin, případně tento hormon vůbec produkovat.

Výsledkem je potom vysoká hladina glukózy. Pakliže se neléčí, případně nekompenzuje, vážně a nevratně poškozuje tělo, zejména potom nervová zakončení. Jeden z varovných signálů chronicky vysoké hladiny cukru se přitom projeví tehdy, kdy by to čekal jen málokdo.

Hormonální výkyvy mohou způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi, ať už je člověk diabetikem, nebo nikoliv. Pakliže se tento stav neřeší, přichází na řadu znamení, jež upozorní na skutečnost, že něco v těle není v pořádku. Jedním z takových varovných signálů může být bolest hlavy v noci. Je to dáno především tím, že hladina cukru v krvi v průběhu spánku prudce stoupá, a tak se signály projeví zřetelněji.

Foto: Shutterstock

Problém je třeba řešit

Pokud je hladina vašeho cukru v krvi v noci vysoká, budete pociťovat příznaky hyperglykemie. Tu přitom není možné definovat jednoznačnou hranicí. Zatímco někdo se snaží udržet cukr v krvi po 180 mg/dl v průběhu dne, jiní mají spodní hranici třeba na 140 mg/dl. V noci příznaky hyperglykemie zahrnují špatný spánek, časté probouzení se kvůli močení, žízeň, bolest hlavy, sucho v ústech či nevolnost,” uvádí specializovaný server Diatribe.

Přebytek cukru v krvi je spojen s nepříjemnou diagnózou poškození nervů, ale může také ovlivňovat fungování potních žláz. To pak může vést k nadměrnému nebo nedostatečnému pocení, v závislosti na tom, jak jsou žlázy poškozeny. Pakliže nervy přestanou fungovat, může se rozvinout i diabetická neuropatie, jež v některých případech vede až k amputaci končetiny. Vysokou hladinu glukózy také naznačuje brnění či mravenčení v nohách.

Foto: Shutterstock, zdroje: Express, Diatribe

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments